Hüsnü Mübarek Asılabilir

Mısır’daki halk ayaklanmalarıyla devrilen Hüsnü mübarek için mahkeme süreci başlıyor. 19 Nisan’da hakim karşısına çıkacak olan Mübarek’in iki oğlu ve eşi de yolsuzluk suçlanıyorlar.

Mısır basınına göre, savcılık sorgusu sırasında kalp krizi geçiren Mübarek’in suçlu bulunması halinde asılabileceği söyleniyor.

Kahire Temyiz Mahkemesi Başkanı Zekeriya Şalaş, göstericilerin ölümüne neden olmaktan suçlu bulunması halinde Mübarek’in idam edilebileceğini söyledi.

Mübarek’in rejim karşıtı gösterilerde, önceden planlanarak göstericilerin üzerine ateş açılması emrinin verdiği kanıtlanması durumda bunun iğdam cezası olduğunu, önceden tasarlama durumunun olmaması halinde de cezanın ömür boyu hapis olduğu ifade edildi.

Hüsnü Mübarek, koltuğunu bıraktıktan sonra tatil beldesi Şarm el Şeyh’te inzivaya çekilmişti. Eski cumhurbaşkanı, geçen hafta ilk defa sessizliğini bozmuş, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada kendisi ve ailesinin onurunu korumak için yasal haklarını kullanacağını belirtmişti.

30 yıl boyunca Mısır’ı demir yumrukla yöneten Mübarek ve ailesinin malvarlığının, 70 milyar doları bulabileceği iddia ediliyor. 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...