Hüsnü Mübarek Görevi Bırakıyor

Mısır’da beklenen gelişme yaşandı. ABD’den gelen mesajı dikkate alan Devlet başkanı Hüsnü Mübarek görevi bırakmaya karar verdi.  Sabah saatlerinde Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, “Mısır hükümeti protestocuların isteklerini karşılaması için daha fazlasını yapmalı, eksik adımlar atıldığı sürece, sokaklarda olanlar şaşırtıcı değil” dedi. sokaktaki eylemler sürerken BBC’nin iddiasına göre Başbakan Ahmet Şefik, “Mübarek görevi bırakcak” dedi.

Mısır’da “muhalifler ivme kaybediyor” iddiasına net yanıt geldi. Başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı, yine o çadırlara yine binlerce göstericiye ev sahipliği yaptı. Mısırlı protestocuların hedefinde bu kez Mısır Parlamentosu vardı. Göstericiler parlamentoyu kuşattı, Meclis’in feshini, Mısır lideri Hüsnü Mübarek’in azlini istedi. Göstericiler, “İsteklerimiz karşılanana dek, Mısır Parlamentosu’na kimseyi sokmayız” diyor, parlamentonun çevresinde çadırlarda yatıyor. Mısır’ın en önemli muhalif grubu Müslüman Kardeşler de Mübarek’e görevden ayrılması çağrısını yineledi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki liman kenti Port-Said’de de bir karakol, 3 bin gösterici tarafından yağmalandı. Görgü tanıkları, kentin Zizara bölgesinden gelen göstericilerin karakol binasını bastığını, polis araçlarını ateşe verdiğini belirtti. Daha sonra göstericilerin valilik binasına gittiği ve bu binayı da yağmaladıkları bildirildi. Göstericiler dün de valinin aracını ateşe vermişti.

 

RADİKAL

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...