İkinci Dünya Savaşı’nı Değiştiren 200 Gün: Stalingrad Zaferi’nin 75. Yıldönümü

İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktası niteliğindeki Stalingrad Muharebesi, 2 Şubat 1943 tarihinde Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası ve müttefiklerine karşı zaferiyle sonuçlandı.

200 gün ve gece süren Stalingrad muharebesine her iki taraftan 2 milyon kadar asker ve 2000 uçak katıldı. Çatışmalar 17 Eylül 1942’de başlarken, Kızıl Ordu 19 Kasım’da karşı atağa geçti.

Alman birliklerini kuşatan Sovyet ordusu, 2 Şubat 1943’de Nazi mareşali Friedrich Paulus dahil yaklaşık 300.000 Alman askerini esir aldı.

Rusya’nın Volgograd kentinde Stalingrad Savaşı’nın 75. yılı vesilesiyle kutlama töreni düzenleniyor. Kent, Alman ordusu ile savaşta ölenleri bir dakika sessizlikle anacak. Tören esnasında Rus ordusu geçit töreni düzenlendi. Rus ordusu geçit töreninde sergilenen Balistik füze ve mühimmatlar ile adeta dünyaya gözdağı verdi.

Kent merkezinde gerçekleşen törenlere yaklaşık 1,500 askeri personel ve 50 uçak katıldı. 2017 yılında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı özel kararnameyle, bu yılki Stalingrad çatışması zaferinin 75. yıldönümü bayram olarak kutlanıyor.

Stalingrad savaşı, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda yenilmeye başladığı tarih olarak kabul ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı özel kararnameye göre, 2018 yılında Stalingrad Muharebesi’nde kazanılan zaferin 75. yıldönümü resmi bayram olarak kutlanacak.

Stalingrad Savaşı’nın yıldönümü Almanya’da sessizce geçiştiriliyor:

Nazi Almanyası’nın Sovyetler Birliği’ne saldırısının doruk noktasını oluşturan Stalingrad kuşatmasının faşizm açısından büyük bir yenilgiyle sonuçlanmasının 75. yıldönümü Federal Almanya’da manidar bir sessizlikle geçiştiriliyor.

Şimdiki adıyla Volgograd’da hazırlanan ”Zaferin 75. Yıldönümü” anmasına Almanya’dan hiçbir üst düzey yönetici katılmıyor. Birkaç beylik cümle ile yetinilen anma konusunda, Alman siyasetinin genel eğilimi ana akım medyada da benzer bir görünüm sunuyor.

”Hitler’in hataları” ve ”elverişsiz hava koşulları”na odaklanılan değerlendirmelerde, faşizmin dünyada kurulmuş ilk işçi devletini hedef alması olgusu gözlerden kaçırılmaya çalışılıyor.

Faşist Almanya’nın arkasına aldığı beş ayrı devlete dayalı, 900 bin kişilik ordusu, 600’den fazla savaş uçağı ile talan etmeye yeltendiği Sovyetler Birliği’ndeki bu muazzam direniş, 6 ay sonunda ağır bir yenilgiyle sonuçlanmıştı.

490 bin Sovyet insanının katledildiği, 650 bininin yaralandığı bu kuşatmada, 300 bin Nazi askeri öldürülmüş, 90 bini de esir alınmıştı. Yalnızca 6 bin Nazi askeri evine dönebilmişti.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...