İngiltere’de İşsizlik Oranı Yükseldi

0
317

İngiltere, 2016 Brexit referandumundan bu yana işsizlik oranındaki ilk yükselişini kaydetti.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) yaptığı açıklamaya göre, İngiltere’de işsizlik oranının geçen yılın ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan son üç aylık dönemde bir önceki dönemde kaydedilen yüzde 4,3 ten yüzde 4,4’e yükseldiği görüldü. Toplam işsizlik sayısının bir önceki döneme kıyasla (temmuz, ağustos, eylül) 46 bin artarak toplam 1,47 milyona ulaştığı ifade edildi.

Ortalama gelir endeksi aralık ayında %2,5 seviyesini korudu.  İngiltere’de işsizlik oranı aralık ayında  %0,1 oranında arttı. Resmi rakamlar, Birleşik Krallık’ın işsizlik seviyesinin beklenmedik bir şekilde neredeyse beş yıldaki en büyük oranda arttığını gösteriyor.

İşsizliğin artmasına rağmen, çalışan kişi sayısı 2017 yılının son üç ayında 32.15 milyona yükselmeye devam etti, ancak 88.000’lik artış beklenenden çok daha küçük oldu.

Sponsorlu

İngiliz işçilerin yaşam standartlarının düştüğü belirtildi. İngiltere’de çalışan AB vatandaşlarının sayısındaki artış yavaşladı ve Doğu Avrupalı ​​işçilerin sayısı azaldı.

Bazı analistler, istihdam verilerindeki çelişkili sinyallerin, bankanın faiz ayarlama komitesinin mayıs ayında yaptığı toplantıda oranları % 0,25’ten  % 0,75’e çıkarıp çıkartamayacağını tahmin etmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Gamze  AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here