AB Komiseri Johannes Hahn, “AB Komisyonu, Makedonya ve Arnavutluk’la Müzakerelerin Başlamasını Önerecek”

AB’nin Genişleme ve Komşuluk İlişkilerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, AB Komisyonunun AB’nin Batı Balkanlara doğru genişlemesini desteklemeye yönelik Makedonya ve Arnavutluk’un, AB müzakerelerinin başlamasını önereceğini söyledi. Hahn, Avrupa Komisyonunun yaz bitimine kadar Arnavutluk ve Makedonya ile müzakerelerin başlamasını önereceğini belirtti ve iki ülkenin geçmiş dönemde önemli reformlar yaptığını bu yüzden de bu adımı hak ettiklerini sözlerine ilave etti.

Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyelik süreci, 2005’ten beri Avrupa Birliğine aday ülke olması ile başlamıştır ama henüz üye olamamıştır. Avrupa Birliğine girmek için ilk adımı 2004 yılında atmıştır. Arnavutluk’un  Avrupa Birliği üyelik süreci ise, 28 Nisan 2009 tarihinde Avrupa Birliğine üye olmak için başvuruda bulunması ile resmen başlamıştır. AB yolunda temasları o zamandan  beri devam eden Arnavutluk’a, 23 Haziran 2014 tarihinde, Yunanistan’ın AB Dönem Başkanlığı kapsamında, Avrupa Birliği Konseyi,  aday statüsü verilmesini kabul etmiştir.

Makedonya’nın, Yunanistan ile 1991 bağımsızlıktan bu yana devam eden isim sorununun çözümüne yönelik önemli adımlar attığına ve Arnavutluk’un da şimdiye kadar organize suçla mücadele için birçok şey yaptığını belirtti.

 Makedonya için 2005’te,  Arnavutluk için 2009’da başlayan AB’ye üye olma serüveni daha önceleri de gündeme gelmiş ve hali hazırda bir çözüme kavuşamamıştır. İki ülkenin yakın gelecekte AB’e üyeliğe kabulü çözüm bulamayacak gibi görünse de; AB Komiseri Hahn’ın açıklamaları yüzleri güldürecek düzeydi.

AB Komiseri Hahn, “Makedonya ve Arnavutluk’un, 2012 ve 2014 yıllarında üyelik müzakerelerine başlayan ve en erken 2025’te Birliğe üye olabilecek Karadağ ve Sırbistan’a katılması gerekiyor.” dedi. Aday ülkelerin, AB üyelik yolundaki durumuyla ilgili raporun 17 Nisan ‘da Avrupa Komisyonu tarafından  açıklanması bekleniyor.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...