Karadağ Avrupa İşleri Bakanı Aleksandar Andrija Pejovic İstifa Etti

0
98

Karadağ Avrupa İşleri Bakanı Aleksander Andrija Pejovic istifa etti. Pejovic, ahlaki bazı nedenlerden dolayı görevini bıraktığını açıkladı ve  bu kararı Başbakan Dusko Markovic’e de yazılı olarak bildirdiğini belirtti.

Karadağ’da 16 Ekim 2016’da yapılan genel seçimin ardından, hükümeti kurmakla görevlendirilen Demokratik Sosyalist Parti (DPS) Genel Başkan Yardımcısı Dusko Markovic, Aleksandar Andrija Pejovic’i Avrupa İşleri Bakanı olarak yeni kabinede görev yapacağını açıklamıştı.

Yolsuzluğu Önleme Ajansında (ASK) hem bakan hem de başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı ve bu durumun çıkar çatışması gibi konulara neden olduğunu düşünen Pejovic, Karadağ kurumlarının faaliyetlerine saygı duyduğunu, sorumluluk ve vicdan sahibi bir vatandaş olarak hem hükümeti hem kendisini ASK kararından sonra oluşan baskıdan korumak istediği için böyle bir karar aldığını sözlerine ekledi. Alexannder Andrija Pejovic’in, çıkar çatışması iddialarının üzerine gelen istifası öncelikli olarak kendisine ve sonrasında işine gösterdiği saygıdan alınmış bir karar olsa bile Karadağ Hükümetini olumsuz yönde etkileyeceği aşikardır.

ASK, Pejovic’in geçen yılın mayıs ayından beri üstlendiği başmüzakerecilik görevinden ayda 3 bin 168 avro ek gelir elde ettiğini tespit etmiş olup, Pejovic’in hem bakan hem başmüzakereci olarak görev yapmasında çıkar çatışmasına neden olduğunu açıkladı. Bu yolsuzluk iddialarına karşılık olarak ise, Pejovic, “Karadağ Hükümetinin, Hırvatistan ve Sırbistan örneklerine uygun olarak hazırladığı kanunlara göre, hem bakan hem de başmüzakereci görevlerini aynı anda yürütmesinde bir sakıncası yoktur.” diye belirtti.

Sponsorlu

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here