Kosova’da Yolsuzlukla Mücadele İyiye Gidiyor

Transparency International tarafından yapılan, yolsuzlukla mücadelenin puanlandığı ve yıllık olarak yayınlanan bir rapor olan “Yolsuzluk Algı Endeksi”ne göre Kosova geçen yılki puanından 3 puan daha fazla toplayarak 85. sırada yer aldı.

Uluslararası bir izleme örgütü olan Transparency International her yıl yaptığı ve yolsuzlukla mücadelenin ölçüldüğü anketini 21 Şubat’ta yayınladı. Ankete katılan 180 ülke içerisinde Kosova 85. oldu. Bu sonuca göre, Kosova 10 sıra birden yükseldi ve geçen yıl 95. sırada yer aldığı sıralamada bu sene 85. sıraya yükseldi. Rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede 2016 yılında 36 puan toplayabilen Kosova, geçtiğimiz yılda puanını 39’a çıkardı.

Kosova’da yolsuzluğa karşı verilen ve iki koldan yürüyen bir mücadele mevcut. Bir taraftan AB baskısı ile hükümet tarafından hukuki reformlara ağırlık verilirken diğer taraftan da bu durumdan yılan ve öfkesini idarecilere derin bir şekilde hissettiren toplum sayesinde yolsuzlukla mücadele hususunda ufak da olsa adımlar atılıyor.

Balkanların tamamında hayli yaygın olan yolsuzluk, rüşvet, özgür basına baskı ve sansür gibi uygulamalar Balkan ülkelerinin neredeyse tamamının bu sıralamada puanının düşmesine veya düşük kalmasına neden oluyor. Yayınlanan raporda bir önceki yıla göre Balkanlarda puanını artırabilen sadece iki ülke var: Kosova ve Bulgaristan. Balkanlarda diğer ülkelerin 2017 yılı raporuna göre toplayabildiği puanlar ise şöyle: Slovenya 61, Slovakya 50, Hırvatistan 49, Yunanistan 48, Romanya 48, Karadağ 46, Macaristan 45, Bulgaristan 43, Sırbistan 41, Türkiye 40, Arnavutluk 38, Bosna- Hersek 38, Makedonya 35.

Raporda puanlama 0 ile 100 arasında yapılıyor. Yolsuzlukla mücadelenin en yüksek ve şeffaf olduğu ülkeler 100 alırken, yolsuzluk ve rüşvetin en yüksek olduğu ülke 0 puan ile değerlendiriliyor. Rapor ayrıca ülkelerin, bireylerin haklarını ve ifade özgürlüğünü ne derecede koruyup güvence altına aldıkları, idarede ve ticarette şeffaflık, sivil toplum örgütlerinin korunması gibi farklı konular hakkında uzmanların görüşlerini incelemek suretiyle yolsuzluğu ölçmektedir.

Yusuf MEHMET

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...