Irak’taki Bombalı Saldırılar Devam Ediyor

Hergün bombalı saldırıların gerçekleştiği Bağdat’ta bu sabah 8 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin ise yaralandığı bildiriliyor. İlk saldırı bomba yüklü bir aracın bir marketin yakınlarında patlamasıyla meydana geldiği ifade ediliyor. Polisin verdiği bilgiye göre, diğer bir saldırının yine bomba yüklü bir araçla Bağdat’ın kuzeyindeki bir hükümet binasına düzenlendiği ifade ediliyor.

Ayrıca Kerbela kentinde de bomba yüklü iki araçla İranlı hacıları taşıyan otobüse de saldırı düzenlendiği belirtildi. Bu saldırıları henüz üstlenen olmadığı ancak Iraklı bir generale göre saldırıların El Kaide izleri taşıdığı iddia ediliyor.

Irak Milli Meclisi Başkanı Usame el Nuceyfi saldırılarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ise, Irak’ı sarsan saldırıların bu ayın sonunda Bağdat’ta yapılacak olan Arap zirvesini ve Irak’taki siyasi krize çözüm bulmayı amaçlayan Genel Ulusal Konferansı engellemeyi hedeflediğini belirtti. El Nuceyfi güvenlik güçlerinin bu tür terörist saldırıları engellemeyi ve Irak halkını korumak için sorumlu bir şekilde tedbirler alması gerektiğinin de önemini vurguladı.

(Tuiçakademi, Dünya Bülteni CNN TRT)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...