İran Cumhurbaşkanı Libya’yı Ağır Bir Şekilde Eleştirdi

0
77

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hükümetin eylem çağrısında bulunması ‘düşünülemez’ diyerek Libya’daki göstericilerin öldürülmesini kınadı.

Ahmedinejad “Arap liderler diğer vatandaşların taleplerini dinlemelidir” dedi ve liderlerin vatandaşlarına karşı nasıl “makineli tüfek, tank ve bomba” kullanabildiğini sorguladı. Ayrıca Ahmedinecad, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki huzursuzluğun Avrupa ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere diğer kıtalara da yayılacağı öngörüsünde bulundu.
Mısır ve Tunus’daki liderleri deviren göstericiler, Fas’tan Yemen ve Bahreyn’e diğer ülkelerde bir takım reformlar için çağrıda bulunuyor.

Sponsorlu

Ahmedinejad hükümeti bu ayın başında bir muhalefet mitingini dağıtmak için şiddete başvurmuştu. En az iki gösterici ise bu çatışmalarda hayatını kaybemişti. İran polisi ve milis grupları 2009 seçimlerinden sonra da göstericileri bastırmak için kuvvet kullanmıştı. Sağ gruplar seçim sonrası sıkı önlem süresince yüzlerce insanın gözaltına alındığını söylüyor. En az 20 kişinin ise protestolar süresince öldürüldüğü bildirdi.

 

 

(tuicakademi) – Eda KILIÇ

 

http://www.voanews.com/english/news/Irans-Ahmadinejad-Slams-Libya-Killings-116733234.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here