Irkçılara Darbe

Alman Sosyal Demokrat Partisi(SPD), Almanya’nın Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (NPD) kapatılması için Federal Meclis’e (Bundestag) sunduğu önerge dün görüşüldü. 

SPD’nin Federal Meclis Grubu Sekreteri Thomas Opermann, Alman demokrasisinin bir ırkçı partiyi idare edecek kadar güçlü olduğunu fakat aşırı sağcı şiddetin mağdurlarının ırkçı bir partiye katlanmaların beklenemeyeceğini belirtti. Opermann, ırkçı partinin kapatılması için aleyhte kullanılacak belgelerin yeterli olduğu ve kapatılması kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönmeyeceği konusunda emin olduğu yönünde ifadeler kullandı. Federal Hükümet’e NPD’nin yasaklanması konusunda net tavır sergilemesi yönünde talepte bulunan Oppermann’a karşılık hükümetteki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis grupları çekimser tavrını sürdürdü.

CDU’dan Franz-Josef Junk, acele etmeksizin titizlikle hareket edilmesi ve bu doğrultuda tüm demokratların ortak hareket etmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.  Jung, aleyhte kullanılacak belgelerin muhbirler aracılığı ile toplanıp toplanmadığı hususunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken davanın başarısızlıkla sonuçlanmasını felaket olarak nitelendirdi.

CSU İç Politikalar Sözcüsü Hans-Peter Uhl, tüm siyasi partilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini ve davanın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini yönünde görüş bildirdi.

Almanya’da bir partinin yasaklanması için Bundestag’ın yanı sıra Bundesrat (Federal Eyalet Temsilciler Meclisi) ile federal hükümet başvurabiliyor.

(TUİÇ Akademi, Cihan)

Öznur HACIOSMANOĞLU

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...