“İsrail 1967 Öncesi Sınırlarına Dönemez”

ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’in 1967 savaşı öncesi sınırlarına dönme çağrısını, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu reddetti.

Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi AIPAC’in Washington’daki toplantısında konuşan Netanyahu, Filistinlilerle imzalanacak bir barış anlaşmasının ülkelerini 1967 yılındaki Arap-İsrail savaşından önceki sınırlarına dönmeye zorlayamayacağını söyledi. Benyamin Netanyahu, “Barış ancak Filistinliler İsrail’in var olma hakkını tanıdığı zaman gelir,” diye konuştu.

Öneriyi geçen hafta Müslüman dünyasına yönelik konuşmasında yapan Başkan Obama, önceki gün AIPAC toplantısında yaptığı konuşmada da, İsrail’in barış anlaşmasına ulaşmak için “zor seçimler yapması gerektiğini” söylemişti. Obama, 1967 yılı öncesi seçimlere dönmekle birlikte tarafların karşılıklı toprak değişimi yapması gerektiğini de vurguladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, 1967 öncesi sınırlara çekilmeleri durumunda topraklarını koruyamayacaklarını savunuyor. Bu sınırların iki devletli çözüm sürecinde esas alınması durumunda Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimleri Filistin topraklarında kalıyor.

Netanyahu AIPAC’taki konuşmasında, Ortadoğu’daki tüm sorunlardan İsrail’i sorumlu tutmaktan vazgeçilmesini de istedi. Yaşanan sorunların bölge halkının özgürlük, gelişme ve daha iyi yaşam arzularından kaynaklandığını söyleyen İsrail Başbakanı, ülkesindeki demokrasinin bu ülkelere örnek olabileceğine işaret etti.

(tuicakademi-VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...