İsrail’ in Kara Operasyonu Planlarında Geri Adım

İsrail’in Gazze’ye yönelik kara operasyonu planlarını “geçici olarak askıya aldığı” bildirildi. AFP’ye konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili tarafından yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun başkanlık ettiği kabine toplantısında alınan kararla, diplomatik çözüm çabalarına şans verilmesi için kara operasyonu planının geçici süreyle askıya alındığı ifade edildi.

İsrail’de Başbakan Netanyahu ve dokuzlar konseyi olarak da bilinen en üst düzey bakanların pazartesi gecesi gizli bir toplantı yaptığı, içeriği açıklanmayan gizli toplantıda hükümet içinden bir kaynak tarafından ifade edilen bilgiye göre, Gazze’ ye yapılması planlanan kara harekatı ve olası bir ateş ihtimalinin konuşulduğu biliniyordu.

Gündemde bulunan bir diğer başlık ise, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un İsrail’in Gazze’ye saldırıları konusunda görüşmeler yapmak için İsrail’e gideceğiydi. Clinton’un görüşmelerinde ana gündem maddesi İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve ateşkesin sağlanması konusu olacağı düşünülüyor. Clinton’un ziyareti çerçevesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Pres, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ile görüşmesi bekleniyor.

Diğer taraftan, Mısır’da bulunan onlarca Filistinli’ nin direnişe katılmak için Refah sınır kapısından Gazze’ye giriş yaptığı bildiriliyor. İsrail saldırılarının kendilerini yıldırmayacağını ve İsrail’in saldırılarına rağmen Mısır’da kalmak yerine Gazze’ye dönmeyi tercih ettiklerini söyleyen Filistinliler, tüm dünyadan direnişlerine destek için çağrıda bulunuyorlar. Filistin halkı tarafından Refah kapısının, temel ihtiyaç maddeleri satın almak için kullanıldığı, İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de temel gıda maddeleri dahil ihtiyaçlarını karşılayacak malzeme bulmakta güçlük çektikleri ifade ediliyor.

İsrail’in ise aldığı kararı ne karar uygulayacağı merak konusu.

(TUİÇ Akademi, Milliyet, Zaman, Dünya Bülteni, Hürriyet )

Ayşe DOĞAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...