İsrail Yeni Yerleşim Yerleri Açmayı Planlıyor

İsrail yönetimi, bin beş yüz Yahudi yerleşim birimi inşa etmek için Kudüs’ün kuzeyindeki Beyt Hanina’daki arazilere el koymayı planlıyor.

Kudüs Belediyesi’ne bağlı Planlama Komitesi’nden yapılan açıklamada, Kudüs’ün kuzeyindeki arazilerden, 1500 Yahudi yerleşim birimi inşa etme ve 21 numaralı caddeyi tamamlamada istifade edecekleri belirtildi. Önceki gün İsrail Bakanlığı’nın onayladığı yeni bir karar ile Ramallah yakınındaki Beyt İl’e de 90 yeni yerleşim birimi inşa edilecek. Yerleşim birimleri inşası için onayların, Barack Obama’nın mart ayında yapacağı ziyaret öncesinde verilmesi, ‘dikkat çekici’ olarak nitelendirildi.

Yeni Yerleşim Birimleri İnşasına Arap Birliği’nden Tepki

İsrail’in Filistin Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri inşa etmesi üzerine Arap Birliği açıklama yaparak,  BM Güvenlik Konseyi’nde daimi üye olan devletler ile insan hareketleri örgütlerini göreve çağırdı. İsrail’in uygulamalarının uluslararası kanunlarla çeliştiğini ve İsrail’in sistematik kuşatma yaptığını savunan birlik, “Dünya barışını ve güvenliğini tehlikeye sokan bu sistematik kuşatma karşısında, BM Güvenlik Konseyi’nde daimi üye olan devletler ve insan hakları örgütleri harekete geçmelidir” ifadesiyle çağrıda bulundu.

Birlikten yapılan açıklamada,  İsrail’in ‘askeri güç kullanarak ve toprak sahiplerine şiddet uygulayarak’ Filistinlilere ait arazilere ve otlaklara el koyduğu belirtildi. Ayrıca İsrail’in Filistinlilerin topraklarına hukuka aykırı bir şekilde el koyan tavrının öne geçilmesinin önemine de değinildi ve Avrupa Birliği’nden(AB), “Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Mahkemesi’nin aldığı kararlarla çelişen ve hukuka aykırı bir şekilde inşa edilen yeni yerleşim birimleri için yapılan mali yardımların yasaklanması” da talep edildi.

Öte yandan Filistin’in Ramallah kentinde düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri ve Filistinliler arasında çatışma çıktı. İsrail hapishanelerindeki kötü şartları protesto etmek için açlık grevi yapan Filistinlilere destek olmak amacıyla dayanışma gösterisi düzenleyen eylemciler, İsrail panzerleri tarafından göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla dağıtıldı.

(TUİÇ Akademi, AA, dünyabülteni.net )

Fatma Kübra Teke

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...