İran, Suriye’de Ordu Kuruyor

The Washington Post’un, Amerikan ve Ortadoğulu yetkililere dayandırarak verdiği haberinde, İran’ın Suriye’deki çıkarları için 50 bin kişilik paramiliter bir ordu kurduğu belirtildi.

Star gazetesinin haberine göre ise gazeteye konuşan kaynak, ‘’Şu an için niyetleri Suriye rejimine yardım etmek, ancak İran için önemli olan kendisine bağlı, güveneceği bir askeri kuvvete sahip olmaktır. İran stratejisi iki istikamette gelişiyor. Birincisi Esad’a destek olmak, ikincisi ise Esad’ın düşmesi durumunda kendine bir alan hazırlamak Esad hükümetinden kalanlar muhtemelen Tahran’a sıkı bir şekilde bağlı bir kıyı yerleşim bölgesi oluşturacaklar’’ dedi.

 İranlı Muhalif Liderin Kızları Tutuklandı

İran’da yaklaşık iki yıldır ev hapsinde tutulan muhalif lider Mir Musavi’ nin iki kızı tutuklandı.

İran’da muhalif bir internet sitesi, güvenlik güçleri tarafından muhalefet liderlerinden Musavi’nin evlerinde arama yaptıktan sonra iki kızının tutuklandığını bildirdi. Musabi’nin tutuklanan kızlarının nereye götürüldüğü bilinmemek ile birlikte İranlı yetkililerce haberin doğrulanmadığı bilgiler arasında.

Mir Hüseyin Musavi 12 Haziran 2009 seçimlerinde Ahmedinejad’a karşı aday olmuş fakat kaybetmişti. Seçimlerden sonra kendisinin daha fazla oy aldığı halde seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla eylemler düzenlemişti. Düzenlenen eylemlerde yüzlerce kişi tutuklanırken çok sayıda kişi tutuklanmıştı.

ABD İyi Niyetli Değil

Tümgeneral Firuzabadi, Washington yönetiminin müzakere isteğine cevap olarak Fars Haber Ajansına verdiği demeçte, ABD’nin bir yandan yaptırımlarını artırdığını, diğer taraftan müzakere istediğini belirti. Bu nedenle onların iyi niyetli olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Zorbalığın Amerikan kültüründe yer aldığını söyleyen general, ABD’nin bu politikalarla hala süper güç olduğunu göstermeye çalıştığını vurguladı. Ayrıca Firuzabadi, ABD’nin İran’a karşı yaptırım, baskı ve tehditlerine dikkat çekerek ,bu şartlarda müzakere istemenin samimiyetsizlik ifadesi olduğunu söyledi.

Dini lider Ali Hamaney ise bir süre önce yaptığı açıklamada ABD’nin müzakere talebi için diğerleri gibi aldatma ve hile amaçlı olduğunu söylemişti.

(TUİÇ Akademi, AA, BBC, Haber7)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...