Kosova’daki Diplomatik Görüşmeler

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Hajredin Kuçi’nin Kosova ziyaretinde bulunan Avrupa milletvekili ve Parlamentosunun Kosova Raportörü Ulrike Lunaçek ile bir görüşme yaptığı öğrenildi. Yapılan bu görüşmede Kosova Cumhuriyeti ve Avrupa Parlamentosu işbirliği, Kosova’da siyasi gelişmeler, seçim reformu ile insan hak ve özgürlükleri konularının ele alındığı belirtildi.

Diğer bir gelişme bugün Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi’nin, Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte ile görüştüğü aktarıldı. Bu görüşmelerde Kosova’nın Avrupa Birliği (AB)’ne üye olabilmesi için gerçekleştirmesi gereken adımları ne derecede faaliyete geçirdiği, Kosova’nın AB üyeliği için daha derin reformlar yapması gerektiği konuları üzerinde durulduğu öğrenildi. Meclis Başkanı Jakup Krasniqi’nin yasama altyapısı, düzen ile asayiş yasaları, AB entegrasyonu sürecinde meclisin gerçekleştirdiği ve ileride gerçekleştirmeyi planladığı çalışmalardan bahsettiği Joost Korte’nin de derin reformun gerçekleşebilmesi için Kosova’nın uygulaması gerektiği eylemleri dile getirdiği belirtildi.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi’ni bugün Avrupa Komisyonu ile yaptığı görüşmede Kosova vatandaşlarının yaşam standartlarının düzeltilmesi için gerekli tüm reformları gerçekleştirmekte, vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilmesi için gereken şartları sağlamada Kosova Hükümetinin hazır olduğunu söylediği öğrenildi. Bu kriterlerin yerine getirilmesi için Avrupa Komisyonu ve EULEX’ten destek istediği ifade edildi.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber.com)

Gül Muriç

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...