Arap Birliği’nden Sandalye Sözü

0
72

Suriye Eski Başbakanı Riyad Hicab, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi’nin Arap Birliği’nde Suriye muhalefetini temsil edecek bir sandalye sözü verdiğini belirtti.

Suriye eski Başbakanı Riyad Hicab, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Kahire’de Arap Birliği Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Sponsorlu

Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında görüşmenin detaylarını aktaran Hicab, ”Sayın Arabi, Arap Birliği’nde Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK) temsil edecek bir sandalye ayrılması sözü verdi” dedi.

Arabi’den Arap Birliği’nin Suriye meselesinde net bir siyasi tutum sergilemesini isteyen Hicab, Suriye muhalefetinin tüm uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesi için çaba gösterilmesini ve SUK için Arap Birliği’nde bir masa ayırması gerektiğini talep ettiğini belirtti.

Hicap, Suriye muhalefeti içinde herhangi bir anlaşmazlığın olmadığını belirtirken, herkesin tek hedefinin rejimi düşürmek yönünde olduğunu ve Suriye yönetimi ile müzakere yapılması meselesinden önce uluslararası toplumun desteğinin garanti altına alınması gerektiğini ifade etti.

Esed düşmedikçe Suriye krizinin çözümünün mümkün olmadığını vurgulayan Hicap, Suriye’de acilen güvenli bölge oluşturulması çağrısında bulundu.

Suriye’de Muhalifler Gazete Çıkarıyor

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı ”El-Ahd” adlı gazeteyi yeniden çıkarmaya hazırlanıyor.

Teşkilatın basın bürosu tarafından El-Ahd gazetesinin yeniden çıkarılması için hazırlıkların tamamlandığı açıklanırken, ilk sayısının bu hafta içinde çıkartılabileceği belirtildi. Ayrıca gazetenin, iki haftada bir Suriye içinde ve dışında dağıtılacağı ifade edildi.

Yayın hayatına 1946 yılında başlayan El-Ahd gazetesi 1980 yılında yasaklanmıştı.

Şara-Hatip Görüşmesi için Temaslar Devam Ediyor

Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara ile Ulusal Koalisyon adlı muhalif örgütün Başkanı Muaz el-Hatib arasında gerçekleşmesi beklenen görüşme için hazırlıklar sürüyor.

Şarkul Avsat’ ın Mısır’daki diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Birleşmiş Milletler’ in Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi’yle Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara ile Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib arasında gerçekleşecek görüşmeyi organize etmek için yoğun çaba harcıyor.

Koalisyon Başkanı Muaz el-Hatib, daha önce yaptığı bir açıklamasında, Suriye yönetiminin kabul etmesi halinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara’yla görüşmeye hazır olduğunu söylemiş fakat Suriye’ye verdiği mühlet dolmuştu. Buna rağmen el-Hatib, Suriye’ nin kurtulması için herkesin ölmeye hazır olduğunu belirtmişti.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here