Amerika’dan Prizren’de ki Eğitime Bir Yardım Daha

Amerikan USİAD (United States Agency for International Development) ofisinin Prizren’de Mustafa Baki ilköğretim okulu binasının inşaatına yardım ettiği öğrenildi.

2011 yılında Mustafa Baki Okulu’nda eğitimin 3 vardiyadan iki vardiyaya indirilmesi için ek bina yapılması sırasında binanın çökmesi nedeniyle USİAD ve Prizren Belediyesi’nin yeni bina yapma kararı aldıkları belirtilmişti. Bu amaçla yenilenen ilk ve orta öğretim binalarının açılış töreninin geçenlerde Prizren’de gerçekleştiği ifade edildi. Açılışa çok sayıda üst düzey yetkililerin katıldığı aktarıldı.

Açılışta konuşma yapan USAID Müdürü Maureen Shauket’in şu ana kadar Kosova’da 58 proje gerçekleştirdiklerini ve bu projelerden 75 bin öğrencinin yararlandığını dile getirdiği öğrenildi. Yeni okul için öğretmen ve öğrencileri kutladığı belirtildi.

USAİD’de yardımlarından dolayı teşekkür eden Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja bu projede dahil olmak üzere USAİD ile birlikte 6 proje gerçekleştirdiklerini, Prizren Belediyesi’nin bu 6 projeye 1 milyon 113 euro, USAID’in ise 867 Bin 753 euro yatırım yaptığını dile getirdiği aktarıldı. Bu okul pojesi için Prizren Belediyesi’nin 500 bin avro, USİAD’ın da 440 bin avro harcadıkları öğrenildi.

94.000.Avro’ya mal olan 3.7000 metrekare alana sahip bu okul binasında 24 derslik, merkezi ısıtma, spor salonu ve gerekli araç gereçlerin olduğu, yaklaşık 1500 Arnavut, Türk ve Boşnak öğrencinin eğitim aldığı, 15’in üzerinde Türk eğitimcinin çalıştığı ifade edildi.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber.com, haberler.com, Doğan Haber Ajansı)

Gül Muriç

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...