İsrail’de Filistin Devleti İlan Edildi

İsrail’de yaşayan solcu akademisyen ve sanatçılar, İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki Bağımsızlık Sarayında bağımsız Filistin Devletini ilan etti.

1948’de İsrail devletinin ilan edildiği Tel Aviv’deki Bağımsızlık Sarayı, tam 63 yıl aradan sonra farklı bir eyleme şahitlik etti. Natanyahu hükümetini Ortadoğu politikalarıyla eleştiren solcu akademisyen ve sanatçılar, temsili olarak Filistin Devletinin bağımsızlığını ilan etti.

Bir eylemci amaçlarını, “ İsrail yönetiminin Filistinlilere hükmetmeye çalışması sadece Filistinlilerin özgürlüğünü yok etmiyor. Aynı zamanda bizim özgürlüğümüzü de yok ediyor” diyerek özetledi.

Ancak yapılan gösteriler sırasında İsrailli ağırı sağcılar ve milliyetçi kesim tarafından gösterilere müdahale edildi. Göstericilerin etrafını saran öfkeli kalabalık “burası İsrail, Filistin değil”, “vatan hainleri Gazze’ye gidin” gibi sloganlar attı.

Aşırı sağcılarla solcu akademisyenler arasında yaşanan tartışmaların arbedeye düşmesi güvenlik güçlerinin müdahalesiyle engellendi.  

Filistinli yetkililer, Ortadoğu barış görüşmelerinin çıkmaza girmesinin ardından, bağımsız devletin ilanı için girişimlerde bulunuyor. Konunun Eylül’de Birleşmiş Milletler gündemine getirilmesi de planlanıyor.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...