Rusya’dan Türkiye ile Nükleer Enerji İşbirliğine Onay Çıktı

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, “Nükleer Enerji’nin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında İşbirliği Anlaşması” onaylandı.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da iki ülke arasında 6 Ağustos 2009 tarihinde imzalanan ” Nükleer Enerji’nin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında İşbirliği Anlaşması” onaylandı. Türkiye’nin onay sürecini tamamladığı anlaşmanın Federasyon Konseyi’nden geçmesi ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in imzasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 12 Mayıs 2010 Ankara ziyaretinde imzalanan “nükleer enerji santralin tesisi ve işletimine ilişkin anlaşma” ile ilgili iki ülke onay sürecini tamamlamıştı.

Rusya nükleer enerji şirketi Rosatom Genel Müdür Yardımcısı Nikolay Spaski Duma’da yaptığı konuşmada Akkuyu nükleer santrali ile ilgili sürecin planlanan şekilde ilerlediğini, dünyanın en güvenli santrallerinden biri olacağını söyledi. Japonya’nın Fukuşima nükleer santrali ile karşılaştırılmasının imkânsızlığına değinen Spaski, alınan güvenlik önlemleri ile ilgili bilgi verdi. Rus yetkiliye göre Akkuyu nükleer santrali 9 şiddetindeki depreme ve uçak çarpmasına dayanıklı olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda bu parti ile projenin müzakere edilmesi gerekeceğini savunan Ermeni asıllı Adaletli Rusya partisinden Semyon Bagdasarov, “CHP’nin projeye karşı olduğunu unutmamak gerekiyor. Anlaşmaya göre 5 Türk işçiye karşılık 1 Türk işçi çalışacak. Bu şartlar toprağın beleş olmadığını gösteriyor. Biz Rusya’nın jeopolitik düşmanı olan bir ülkede bu santrali kuruyoruz. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın durumunu anlayamıyorum. Türkiye’nin Rusya’ya karşı Karadeniz’de güçlü donanması var. Bu ülkede Rusya’ya karşı güçlü de bir lobi var” eleştirisi getirdi.

Duma “Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu’da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma”yı 19 Kasım’da 6 ret oyuna karşılık 315 evet oyu ile kabul etmişti. Federasyon Konseyi’nin oy birliği ile onayladığı Akkuyu’da 20 milyar dolarlık yatırım öngören anlaşma Kremlin tarafından da imzalanarak yürürlüğe girmişti. Rusya’nın toplam 4, 8 GW kapasitesinde dört ayrı üniteden oluşacak nükleer santralden Türkiye 15 yıl boyunca Kdv hariç 12, 35 ABD sent/kWh’den alım yapacak. Türkiye ilk iki üniteden üretilen elektriğin yüzde 70’ine, diğer ünitelerden üretilen elektriğin de yüzde 30’una alım garantisi veriyor.

(tuicakademi-ANKA)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...