İsyan Dalgası Ermenistan’da da Baş Gösteriyor

Tüm dünyayı kasıp kavuran isyan hareketleri Ermenistan’da da 10 binlerce kişinin Erivan’da toplanarak hükümetin erken seçime gitmesi gerektiğini aksi taktirde protestolara başlayacaklarını açıklamalarıyla yeni bir hal aldı.

2008 yılında 10 kişinin yaşamını yitirdiği 1-2 Mart kanlı gösterilerinin yıl dönümünde meydana gelen bu gösteride, muhalif lider Ter-Petrosyan halka açıklamalarda bulundu. Uzun bir talep listesi açıklayan muhalif lider bu listede; Hapishanede tutulan siyasi suçluların serbest bırakılması, 2008 olayları ile ilgili adil yargılama yapılması, üst düzey devlet görevlilerinin işine son verilmesi ve iki hafta içerisinde erken seçim kararı açıklanması gibi maddelerin olması, bu gösteriye bir nev-i Ortadoğu’daki gösteriler ile benzer bir niteliğe büründürdü.

Ermenistan güvenlik güçleri yaklaşık 10 bin kişinin meydanda toplandığını belirtirken, Ter-Petrosyan en az 50 bin kişinin gösterilere katıldığını belirtiyor. Hükümete tanınan iki haftalık sürenin ardından göstericiler 17 Mart’ta yeniden meydanda olacak. İlerleyen günlerde hükümetin bu gösteriler karşısındaki göstereceği tepki ise merak konusu,  3 yıl önce 1 Mart 2008’de Erivan’da başlayan olaylar 10 kişinin yaşamına mal olmuştu. 19 Şubat 2008’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında başlayan protesto eylemleri 10 gün sürmüş ve 1 Mart sabahı güvenlik güçleri Özgürlük Meydanı’nda toplanan göstericileri şiddet kullanarak dağıtmıştı. Olaylar sonrasında Erivan’da 20 gün olağanüstü hal ilan edilirken, yüzlerce muhalif de tutuklanmıştı.

(tuicakademi – StarGazete) // Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...