İsyanın Sıradaki Adresi Yemen

ABD’de İslam’a yönelik hakaret içerikli bir film çekilmesinin ardından Ortadoğu’da öfke gittikçe tırmanıyor. ABD’nin Libya Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens’ın öldürülmesinin akabinde Yemen’de ABD Büyükelçiliği basıldı.

Yemen’in Sana kentindeki Amerikan Büyükelçiliği önünde toplanan protestocular elçilik binasına girmek istedi. Bu durumun Yemen yetkilileri tarafından engellenmeye çalışılması ve saldırganların direnmesi sonucunda arbede yaşandı. Yemenli yetkililerin protestocuların durdurmak için havaya ateş açtığı, göz yaşartıcı bomba kullandığı ayrıca büyükelçilik binasındaki görevlileri ise güvenli bir yere aldıkları insanlar tarafından gözlemlenebilir durumdaydı.  Ayrıca, saldırıda yaralı insanlarında olduğu iddia edilenler arasında.

İran’da Bayrak Yakıldı

İran’ın başkenti Tahran’da da 500’e yakın kişi toplanarak filmi protesto ettiler. İran’daki ABD temsilciliğini yapan İsviçre Büyükelçiliği’nin civarında bir araya gelen grup “Amerika’ya ölüm” şeklinde sloganlar attı. Protestocular filmin yönetmenine de tepki göstererek ABD bayrağını yaktılar. Protestocular, olayların gerçekleştiği diğer ülkelere de destek olmak amacıyla Mısır ve Libya bayraklarını taşıdı.

ABD Gemileri Yola Çıktı

ABD Savunma Bakanlığı’nın, Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na düzenlenen ve ABD büyükelçisi dâhil olmak üzere 4 Amerikalı diplomatın ölümüne yol açan saldırının ardından, Libya açıklarına iki savaş gemisi gönderdiği belirlendi. Yetkililer, Tomahawk füzeleri taşıyan gemilerin belirli bir misyonunun bulunmadığını fakat başkan tarafından talimatı verilecek olası bir görevi yerine getirmede kullanılacaklarını belirtti.

Filmin Yapımcısından Provokasyon İtirafı

Öte yandan müslümanlara yönelik ağır hakaret içeren ve protestoların çıkmasına sebebiyet veren filmin yapımcısı Sam Bacile, filmi “provakatif bir siyasi tutum” için yaptığını söyledi. Bu film için 100 İsrailli bağışçıdan 5 milyon dolar aldığını ve filmin yapımcılığını İsrail için yaptığını açıklayan Bacile, ABD’nin Florida eyaletinde Kur’an-ı Kerim yakan rahip Terry Jones’un da kendisine destek olduğunu söyledi. Filmin kampanyasını yapanın ise  Kaliforniya’da yaşayan Müslüman karşıtı tutumuyla bilinen Kıpti Moris Sadek’in olduğu iddia ediliyor.

(TUİÇ Akademi, ntv,star, vatan,hürriyet, bbc, )

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...