İTT,”Azerbaycan topraklarının, işgal altında olması kabul edilemez”

Kahire’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Toplantısının sonuç bildirisinde Ermenistan’ın Azerbaycan saldırısı kınanırken BM şartı gereği güç kullanarak toprakların işgal edilmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Ermenistan’a ait birliklerin, Dağlık Karabağ dahil, işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından derhal çekilmesini öngören 822, 853, 874 ve 884 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının en kısa sürede yerine getirilmesi talep edilirken,  sorunun egemenlik, toprak bütünlüğü ve Azerbaycan’ın uluslararası düzeyde tanınan topraklarının dokunulmazlığı çerçevesinde çözülmesi gerektiği ifade edildi.

Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ ve diğer bölgelerinde kültür ve İslam mirasının yok edilmesi, demografik yapıyı zorla değiştirme girişimleri, özel mülkiyet haklarının ihlali, hukuka aykırı ekonomik faaliyetlerin esefle karşılandığı bildiride ” Kendi gerçek ve tüzel kişilerinin bu yasadışı faaliyetlerde yer almalarını engellemeleri için üye devletlere sesleniyoruz” ibaresi yer aldı. Bildiride,  Azerbaycan’ın BM genel kurul çerçevesi dahil, her şekilde kendi toprak bütünlüğünü ve egemenliğini sağlama girişimlerini kararlılıklar destekledikleri de yer aldı.

İslam Zirve Konferansı, Hocalı Soykırımı`nı tanıdı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), “Hocalı’ya Adalet” kampanyasını destekledi.

Ayrıca, Kahire’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı’na(İİT) üye devletlerin katılımıyla yapılan Zirve Konferansının 12.Oturumunda Hocalı Soykırımı tanındı.

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF-DC) temsilcisi Elmeddin Mehdiyev ‘in yaptığı açıklamaya göre üye ülkelerin oybirliğiyle kabul edildi ve Nihaiyi Bildirisinde yer aldı.

Kongrede, Diyalog ve İşbirliği Uğrunda İslam Konferansı Gençlik Forumu Kültürlerarası Diyalog Genel Koordinatörü Leyla Aliyeva tarafından tesis edilen “Hocalı’ya Adalet” uluslararası kampanyası, söz konusu Bildiride 57 ülkenin devlet başkanları tarafından ayakta alkışlandı.

Ayrıca bildiride, üye devletlerin bu kampanyada aktif yer alması, ülke içinde ve dışında bu Soykırımın tanınması için çaba göstermeye yönelik çağrısı da yer alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Gül Azerbaycan’a teşekkür etti

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13.Zirvesi ve 2016 -2019 yılları dönem başkanlığının Türkiye’ye verilmesi dolayısıyla zirvede yer alan liderlere memnuniyetini dile getiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ayrıca Türkiye lehine feragat eden Azerbaycan’a da teşekkür etti.

2016-19 yılları dönem başkanlığının Türkiye’ye verilmesi ve bir sonra ki İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin Türkiye’de yapılması nedeniyle Zirve’ye katılan ülkelere teşekkür eden Gül, ” Güveni boşa çıkartmayacağımızdan emin olabilirsiniz.” dedi.

Mısır’ın 2013- 2016 yıllarında dönem başkanlığının çok başarılı olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı, ”Onların dönemi bittiğinde bayrağı devraldığımızda biz de aynı başarıyı eminim ki göstericeğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Türkiye lehine adaylıklarında feragat eden kardeş ülke Azerbaycan, Endonezya ve İran’a da teşekkür etti.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...