Japonya Başbakanı Abe: Kuzey Kore Sarin Gazı Kullanabilir

0
116

 Japonya Başbakanı Şinzo Abe Japonya Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Kuzey Kore’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Abe, Kuzey Kore’nin elinde sarin gazı olabileceğini iddia etti. “Ülkemizin etrafındaki güvenlik durumu giderek daha ciddi bir hal alıyor”diyen Abe, savaş başlığı takılı olan ve yerden fırlatılan füzelerin sarin gazı içerebileceğini ekledi.

 Abe’nin Kuzey Kore ‘nin elinde sarin gazı olabileceğini öne süren açıklaması, bölgede gerilimin arttığı bir dönemde geldi. Kuzey Kore’nin yeni bir nükleer deneme hazırlığında olduğuna dair iddialar da kaygıları arttırmaya yetti.

 Kuzey Kore’nin kurucusu Kim il Sung’un 105’inci doğum günü ülkede 15 Nisan’da kutlanacak. Ulusal bayram olan ve “Güneşin günü” olarak adlandırılan bu günde Kuzey Kore’de füze denemeleri yapılıyor. Japonya Başbakanı Abe, Kuzey’in elinde sarin gazı olabileceğine dair iddialarının kaynağını açıklamadı. Tokyo Metrosu’nda 1995 yılında bir tarikatın düzenlediği sarin gazı saldırısında 12 kişi ölmüş binlerce kişi de hastalanmıştı.

Şükran Adıyaman – APAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here