Ürdün Suriye’nin Güneyinde Operasyona Hazırlanıyor.

0
134

 Arap basınında çıkan haberler doğrultusunda, Ürdün, Suriye sınırının ötesinde Özgür Suriye Ordusu bileşenleriyle işbirliği yaparak IŞİD unsurlarına karşı operasyon başlatmaya hazırlanıyor. İddialara göre, İngiltere’nin ve ABD’nin de bu operasyona destek vermesi bekleniyor.

 Yapılması iddia edilen operasyonların nedeni olarak Ürdün’ün Rakka’ya yönelik operasyonun başlaması durumunda IŞİD unsurlarının ülkenin güneyine yani kendi sınır bölgesine kaçmasından endişe ve kuşku duyması. Amaç, hâlihazırda o bölgede bulunan IŞİD bağlantılı grupları geriye püskürterek sınırında IŞİD’den temiz bir bölge oluşturarak Ürdün’ün tehlikeye girmesine engel olmak.

 El Arabi El Cedid’in Ürdün ve ÖSO kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Amman, Suriye’nin güneyinde bulunan ve çoğunlukla kendisi tarafından eğitilen Özgür Suriye Ordusu bileşenlerini IŞİD’in Rakka’dan olası bir güç kaydırma hamlesine karşı hazır tutmak istediğini ve Amman’ın, bu grupların yardımıyla sınır bölgesinde faaliyet gösteren IŞİD ile bağlantılı Halid Bin Velid Ordusu grubunu bölgeden çıkarmak istediği belirtiliyor.

 Yapılan habere göre, son iki günde ‘Güney Cephe’ adıyla bilinen Suriye’nin güneyindeki ÖSO bileşenlerinin bazı komutanları Ürdün’e çağırıldı. Bu ülkedeki ABD’nin denetiminde bulunan MOK operasyon odasıyla bir dizi toplantılar gerçekleştirdi. Komutanlarla operasyonun ne zaman ve ne şekilde yapılacağı bilgisi paylaşılmasa da sahanın son durumu değerlendirildi ve böyle bir operasyon için bu gruplara gereken silah ve teçhizat tespit çalışmaları yapıldığı bildirildi.

Sponsorlu

 Sadece El Arabi El Cedid’in değil Londra merkezli Al Hayat Gazetesi de 9 Nisan’da aynı yönde bir haber yapılmış olduğu, Ürdün’ün İngiltere ve ABD ile beraber Suriye’nin güneyinde operasyon hazırlığı içinde olduğu yazılmıştı.

Selen Ebru Tandırcı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here