Japonya İkinci Kez Alarmda

Başkent Tokyo’ya 250 km uzaklıkta bulunan Fukuşima 1’nolu nükleer elektrik santralinden gelen dev bir patlama gerçekleştir. Patlama sesinin ardından dumanların gökyüzünü kapladığı bildirilidir.

Patlamada birçok santral çalışanının yaralandığı bildiriliyor.

Santraldeki reaktörün çatısının ve duvarlarının çöktüğü belirtilirken, sızıntıya karşı çevresindeki evlerin pencere ve kapılarda koruyucu önlemler alınması yönünde çağrılar yapılmaya başlandı.

Japonya’da dün şiddetli depremin ardından kuzeydoğu kıyılarını tsunaminin vurmasından sonra nükleer reaktörde hasar meydana gelmiş ve radyasyon sızıntısı riskinin ise az olduğu kaydedilmişti.

Fukuşima’da bulunan nükleer santralin 1 numaralı reaktöründe soğutma sorunu bulunduğu ve yedek jeneratörlerde de sıkıntı çekildiği söyleniyor. Nükleer tesisinin 2 numaralı reaktöründe de benzer durum geliştiği yönünde açıklamalar olduğu ve bölgede acil durum ilan edildiği kaydedildi.

Nükleer ve Endüstri Güvenliği Ajansı, Fukişima Nükleer Santralinin 1 numaralı reaktörünün kontrol odasındaki radyasyon düzeyinin olağan değerlerin neredeyse bin katına yükseldiğini kaydetti.

Yetkililer, tesisi ziyaret eden Başbakan Naoto Kan’dan, birinci reaktörün çevresinde sakinleri tahliye edilecek bölgenin alanını 3 kilometreden 10 kilometreye çıkartılması yönünde emir aldıklarını açıkladı.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...