Japonya Nükleer Reaktörleri Faaliyete Geçirdi

Ocak 1960’da ilk ticari nükleer santral kullanımına başlayan Japonya’da geçtiğimiz yıl deprem ve tsunaminin nükleer kazaya sebebiyet vermesiyle ülkenin kuzeydoğusunda 15.000’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, büyük hasara uğrayan Fukushima ise radyasyon kusmuştu. 2011 yılında Fukushima’da yaşanan kriz sonrası güvenlik amacıyla reaktörleri durduran Japonya, ilk nükleer reaktörü bugün itibariyle faaliyete geçiriliyor.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda geçtiğimiz ay, halkın yaşam standartlarının nükleer enerjisiz korunamayacağına dair açıklama yaparak santrallerin faaliyete geçirilmesi talimatını vermişti. Noda, bu talimata uyularak faaliyete geçirilen nükleer reaktörü protesto etmek için santralin önünde toplanan göstericilerin, muhalefeti yeniden başlatma çabası içerisinde olduğunu öne sürdü.

Nükleer reaktörleri yeniden başlatmak için simülasyon testleri ise başlamış durumda. Ülke halkının bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu haline gelmektedir.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni, Cnn)

        

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...