Japonya’dan Çin’e Uyarı

0
145

Çin ve Japonya arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden olan Doğu Çin Denizi’nde 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan ihtilaflı takımadalar yakınlarında devriye gezen Çin ve Japonya gemileri birbirlerine sık sık uyarı gönderiyor.

Çin’in, 2012’de Tokyo yönetiminin söz konusu takımadaları “kamulaştırdığını” açıklamasının ardından başlayan iki ülke arasındaki gerilim, Çin’in bir fırkateyni ve bir denizaltının Doğu Çin Denizi’ndeki  adalarına yaklaşması nedeniyle tekrardan gündeme geldi. Bunun üzerine Japonya Savunma Bakanlığı, Pekin yönetimine “ikili ilişkilerin gelişmesine müdahale edecek şeylerden uzak durması” çağrısında bulundu.

Bunun üzerine, Çin’in Tokyo Büyükelçisi Çıng Yonghua, Japonya Dışışleri Bakanlığına çağrılarak Tokyo yönetiminin bu konudaki endişeleri aktarıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang ise Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında ise, Çin gemisinin ilgili bölgeye giren Japon Öz Savunma Kuvvetlerine ait gemilerin faaliyetlerine yönelik takip ve gözlem yaptığını kaydetti.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here