Japonya Başbakanı Shinzo Abe Doğu Avrupa ve Baltık Turuna Başladı.

0
85

Japonya  Başbakanı Shinzo Abe, 6 ülkeyi ziyaret edeceği Avrupa turuna Estonya ile başladı. Abe Estonya ile başlayan seyahatine Letonya, Litvanya, Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya ile devam edecek. Shinzo Abe bu ülkeleri ziyaret eden ilk Japon Başbakanı olarak tarihe geçecek.

Abe’nin ziyaretinden önce Kabine Genel Sekreteri Yoshihide Suga yaptığı açıklamada Abe’nin nükleer  füze geliştirmeyi sürdüren Kuzey Kore ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere, uluslararası toplumun karşılaştığı acil konular hakkında ülkenin liderleriyle samimi görüşmeler düzenlemesini ve yakın işbirliğini onaylamayı planladığını söyledi.

Başbakan Shinzo Abe Cuma günü Estonya’nın başkenti Talin’de siber güvenlik ve bilgi teknolojisi konularında yoğunlaştı. 1.3 milyonluk küçük Baltık ülkesi, Avrupa’nın en gelişmiş teknolojik uluslarından biri olarak düşünülüyor. Tokyo, Kuzey Kore ve Çin’in potansiyel siber tehditleri konusunda giderek daha fazla endişe altına girdi ve kamu kurumları ve özel şirketleri 2007’de büyük çaplı bir siber saldırıya uğrayan Estonya’da yaşananları öğrenmek istiyor. Estonya Başbakanı Juri Ratas’la yaptığı görüşme sonrasında Abe, iki liderin de Kuzey Kore’nin nükleer silah programı tarafından ortaya atılan tehdit konusunda anlaştığını söyledi.

Shinzo Abe’nin Kuzey Kore konusunu, Ocak 2018 itibariyle AB dönem başkanlığını alan Bulgaristan’a yapacağı ziyarette daha fazla dile getirmesi bekleniyor. Ayrıca  ekonomik işbirliklerini geliştimek için 30 şirket yöneticisi ziyarette Shinzo Abe’ye eşlik ediyor.

Sponsorlu

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here