Japonya Başbakanı Shinzo Abe Doğu Avrupa ve Baltık Turuna Başladı.

Japonya  Başbakanı Shinzo Abe, 6 ülkeyi ziyaret edeceği Avrupa turuna Estonya ile başladı. Abe Estonya ile başlayan seyahatine Letonya, Litvanya, Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya ile devam edecek. Shinzo Abe bu ülkeleri ziyaret eden ilk Japon Başbakanı olarak tarihe geçecek.

Abe’nin ziyaretinden önce Kabine Genel Sekreteri Yoshihide Suga yaptığı açıklamada Abe’nin nükleer  füze geliştirmeyi sürdüren Kuzey Kore ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere, uluslararası toplumun karşılaştığı acil konular hakkında ülkenin liderleriyle samimi görüşmeler düzenlemesini ve yakın işbirliğini onaylamayı planladığını söyledi.

Başbakan Shinzo Abe Cuma günü Estonya’nın başkenti Talin’de siber güvenlik ve bilgi teknolojisi konularında yoğunlaştı. 1.3 milyonluk küçük Baltık ülkesi, Avrupa’nın en gelişmiş teknolojik uluslarından biri olarak düşünülüyor. Tokyo, Kuzey Kore ve Çin’in potansiyel siber tehditleri konusunda giderek daha fazla endişe altına girdi ve kamu kurumları ve özel şirketleri 2007’de büyük çaplı bir siber saldırıya uğrayan Estonya’da yaşananları öğrenmek istiyor. Estonya Başbakanı Juri Ratas’la yaptığı görüşme sonrasında Abe, iki liderin de Kuzey Kore’nin nükleer silah programı tarafından ortaya atılan tehdit konusunda anlaştığını söyledi.

Shinzo Abe’nin Kuzey Kore konusunu, Ocak 2018 itibariyle AB dönem başkanlığını alan Bulgaristan’a yapacağı ziyarette daha fazla dile getirmesi bekleniyor. Ayrıca  ekonomik işbirliklerini geliştimek için 30 şirket yöneticisi ziyarette Shinzo Abe’ye eşlik ediyor.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...