Hindistan’ın Yüksek Mahkemesi Yargıçlarından Dördü, Mahkemenin Çalışması Nedeniyle Demokrasinin Tehdit Altında Olduğunu Belirtti.

0
95

Hindistan Yüksek Mahkeme üyeleri eşi benzeri görülmemiş bir biçimde basın toplantısı düzenleyerek, Yüksek Mahkeme’nin çalışma sistemini, yolsuzlukları ve ülkenin yargısını eleştirdi. Baş yargıç ,Dipak Misra’dan sonraki en üst düzey kıdemli üyelerden olan dört hakim, duruşmalarını Cuma sabahı birdenbire bıraktı ve basın açıklaması düzenledi.

Hakim Jasti Chelameswar’ın liderliğinde Delhi’de toplanan gazetecilere benzeri görülmemiş bir mesaj gönderdiler: Hindistan’ın en yüksek mahkemesinin tutumunun “düzensiz” olduğunu ve “bu kurum korunmadıkça demokrasinin bu ülkede korunamayacağını” söylediler.

Yargıçlar Hindistan’ın en üst mahkemesinin başında bulunan Dipak Misra’nın kuralları görmezden geldiğini ve davalara yargıçları kendi tercihlerine göre atadığını söylediler. Yüksek Mahkeme Başyargıcı Dipak Misra’nın davaları kıdemli hakimlere vermediği, bu hakimlerin baktığı davaların başka kürsülere paylaştırıldığı savunuldu.

Yargıçlar basın açıklamasında ayrıca mahkemede alınan bazı kararlardan rahatsız olduklarını ve bu kararların mahkemenin fonksiyonlarını olumsuz etkilediğini söylediler.

Sponsorlu

Basın açıklaması üzerine Dipak Misra açıklama yapmazken, Başbakan Narendra Modi’nin hukuk bakanı ile acil bir toplantı yaptığı ve başbakanın iki yardımcısının bu konuyu araştırmaya başladığı öğrenildi.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here