Azerbaycan Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Toplantısının Tarihini Açıkladı.

Azerbaycan Enerji Bakanlığı,”Güney Gaz Koridoru (SSC) Danışma Konseyi Dördüncü Bakanlar Kurulu Toplantısı 15 Şubat’ta Bakü’de yapılacaktır. Davet mektupları ilgili ülkelere ve çeşitli uluslararası finans kurumlarına gönderilmiştir. Bakanlık toplantısının programı ve gündemi hazırlanıyor” dedi.

Daha önce “Trend”, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan öğrendiğinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Özel Elçi Vekili ve Uluslararası Enerji İşleri Koordinatörü Sue Saarnio da etkinliğe katılacak.

Güney Gaz Koridoru, AB için öncelikli enerji projelerinden biridir. Gürcistan ve Türkiye vasıtasıyla Hazar bölgesinden Avrupa ülkelerine gaz taşınmasını öngörüyor.

İlk aşamada, Azerbaycan’nın Şah Deniz sahasının 2. aşamasının bir parçası olarak üretilecek olan gaz Güney Gaz Koridoru projelerinin ana kaynağı olarak görülüyor. Diğer kaynaklar da daha sonra bu projeye bağlanabilir.

Şahdeniz’in 2. aşamanın bir parçası olarak gaz, Güney Kafkasya Boru Hattı’nı genişleterek ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı ile Trans Adriyatik Boru Hattı’nın inşası ile Türkiye ve Avrupa pazarlarına ihraç edilecek.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...