Azerbaycan Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Toplantısının Tarihini Açıkladı.

0
114

Azerbaycan Enerji Bakanlığı,”Güney Gaz Koridoru (SSC) Danışma Konseyi Dördüncü Bakanlar Kurulu Toplantısı 15 Şubat’ta Bakü’de yapılacaktır. Davet mektupları ilgili ülkelere ve çeşitli uluslararası finans kurumlarına gönderilmiştir. Bakanlık toplantısının programı ve gündemi hazırlanıyor” dedi.

Daha önce “Trend”, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan öğrendiğinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Özel Elçi Vekili ve Uluslararası Enerji İşleri Koordinatörü Sue Saarnio da etkinliğe katılacak.

Güney Gaz Koridoru, AB için öncelikli enerji projelerinden biridir. Gürcistan ve Türkiye vasıtasıyla Hazar bölgesinden Avrupa ülkelerine gaz taşınmasını öngörüyor.

İlk aşamada, Azerbaycan’nın Şah Deniz sahasının 2. aşamasının bir parçası olarak üretilecek olan gaz Güney Gaz Koridoru projelerinin ana kaynağı olarak görülüyor. Diğer kaynaklar da daha sonra bu projeye bağlanabilir.

Sponsorlu

Şahdeniz’in 2. aşamanın bir parçası olarak gaz, Güney Kafkasya Boru Hattı’nı genişleterek ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı ile Trans Adriyatik Boru Hattı’nın inşası ile Türkiye ve Avrupa pazarlarına ihraç edilecek.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here