Tacikistan ve Özbekistan Arasında Vize Anlaşması

0
234

Tacikistan ve Özbekistan, vatandaşlarının bir aya kadar birbirlerinin ülkelerini vizesiz ziyaret etmeleri için anlaşmaya vardılar.

Tarihsel olarak şüpheli komşular arasındaki bağları güçlendirecek bir diğer işarette, hidroelektrik santraline ev sahipliği yapan tartışmalı bir arazi bölümünün birlikte nasıl yürütüleceği üzerinde anlaşma sağlandı.

Devrimler Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov’un 10 Ocak’ta başlayan Duşanbe’ye yapılan iki günlük ziyaretinin en somut sonuçları.

Duşanbe’deki görüşmelerin başında Özbekistan Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev’in Tacikistan’a yapacakları tarihi gezi başlangıcına zemin hazırlamak amaçlandı. Bu durumda, şimdi atılan anlaşma kesinlikle resmileştirilecek.

Sponsorlu

Yakınlaşmanın ortaya çıkmakta olan bir teması, Taciklerin ve Özbeklerin, her iki ekonomiyi de geliştirmek için kendi aralarında daha özgürce seyahat edip ticaret yapabilmeleri gerektiğidir. Vize rejiminin kaldırılması bu yönde atılmış büyük bir adım olacaktır.

Aripov’un Tacikistan Devlet Başkanı Emomali Rahmon ile yaptığı görüşmeler sırasında ortaya çıkan diğer konular arasında ticaret kısıtlamalarını, ihracat tarifelerinin azaltılması, demiryolu bağlantılarının restorasyonu, mayınlı sınır bölgelerini temizleme çabaları ve terörle mücadele konusundaki işbirliğinin derinleştirilmesi önerildi.

Olağanüstü bölgesel sorunların çözümüne yönelik çabalar, iyi niyetin güçlendirilmesine vesile olmuştur. Aripov’un Tacikistan’daki kalış süresince, iki taraf da böyle bir çekişme kültürünün nasıl idare edileceği konusunda bir çalışma anlaşması imzaladı: Tacikistan’ın kuzeyindeki Sughd bölgesinin sınırında bulunan Farkhad Barajı; Farkhad fabrikasını çevreleyen arazinin Tacik toprağı olarak kabul edileceği, ancak tesisin Özbekistan’ın mülkiyetinde kalacağı konusunda anlaşmaya vardı. Site için güvenlik Tacikistan tarafından sağlanırken, teknik operasyonlar Özbekistan mühendisleri tarafından yürütülecek.

Asia-Plus tarafından aktarılan Tacik hükümet yetkilisi , Duşanbe’de düzenlenen hükümetler arası toplantıları “etkili, üretken ve umut verici” olarak nitelendirdi. Mirziyoyev’in gelişinde beklenen daha çok şey var.

Kaynak dergisi, “Duşanbe toplantılarının ardından her iki ülkedeki ilgili bakanlıkların ve dairelerin ulaşım, iletişim, ticaret, ekonomi ve sınırlardaki işbirliği konularında belge hazırlaması talimatı alındı” dedi.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here