İdlib ile İlgili Rusya ve İran Büyükelçileri Türk Dışişleri’ne Çağrıldı.

Suriye hükümet güçlerinin İdlib’deki operasyonlarını Astana’da uzlaşılan ‘gerginliği azaltma bölgesi’ sınırlarının ihlali olarak değerlendiren Türk Dışişleri, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Fard’ı bakanlığa çağırdı.

Türk Dışişleri, Suriye birliklerinin bu şekilde ilerlemesinin ‘basit bir ateşkes ihlali olmayıp Astana’da 3 garantörün ( Rusya-Türkiye-İran) varmış olduğu mutabakata aykırı olarak İdlib gerginliği azaltma bölgesi sınırlarının ihlali olduğu’ görüşünü her iki büyükelçiliğe de iletti. Dışişleri kaynakları, Türkiye’nin bu durumdan duyduğu rahatsızlığı geçen günlerde Astana’da Suriye hükümetinin garantörlüğünü üstlenen Rus ve İranlı muhataplarına askeri ve diplomatik kanallardan iletildiğini belirtti.

Yine Dışişleri kaynaklarına göre; 29-30 Ocak tarihlerinde Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne gidilen süreçte, ‘İdlib’de ihlal durumuna ivedilikle son verilmesi için Suriye’deki rejime gerekli mesajların verilmesi Rusya’dan talep edildi’.

Ayrıca İdlib’deki durum, bugün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın’ın Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Riad Seif’i kabulünde Suriye muhalefet temsilcileriyle de ele alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘’İran ve Rusya rejimi durdurmalı’’ görüşünü dile getirdi ve ‘’Garantör olduysanız ki, oldular, rejimi durdursunlar. Bu, basit bir hava saldırısı değil. Rejim ilerliyor İdlib içinde. Burada niyet farklı’’ dedi.

Çavuşoğlu yaptığı açıklamaya şöyle devam etti: Biz buradaki terör gruplarının temizlenmesi için önerimizi herkesle paylaştık. ‘O şehrin tamamını bombalayalım, yok edelim.’ Böyle vahşi bir yöntem olmaz. Bunlar olacaksa Astana‘yı neden başlattık? Soçi’yi neden konuşuyoruz? Cenevre’nin de bir anlamı olmaz’’ diye konuştu.

Yusuf Can KILIÇ
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...