Kaddafi Yanlıları Bombalamaya Devam Ediyor

Kaddafi Yanlıları asilerin Cuma günü ele geçirdikleri Ras Lanuf’a yeni hava saldırısı düzenledi. AP ve AFP haber ajans muhabirlerinin savaş uçaklarından füzeler atıldığını belirttiler. Muhabirlerin elinde henüz ölü ya da yaralı olduğuna dair bir bilgi mevcut değil.

Asilerin temsilcisi geçen yaptığı açıklamada, Kaddafi’nin temsilcilerinden Kaddafi’nin ülkeyi terk ediş koşullarını görüşmek için teklif alındığını fakat bu teklifin ret edildiğini söyledi. Kaddafi tarafından henüz bu iddiaya cevap gelmedi. Fakat Libya lideri bugüne değin televizyonlardan yaptığı açıklamalarda iktidarını asla devretmeyeceğini söyleyerek, muhalefeti yenilgiye uğratacağını vaat etti.

Uçuşa Yasak Bölge

Kaddafinin savaş uçaklarıyla asileri vurması uluslararası camiasını harekete geçirdi. Uluslararası arenada ‘uçuşa yasak bölge’ oluşturulması planlarına hız kazandırdı.  İngiltere ve Fransa bu konuda BM Güvenlik Konseyine taslak sunmaya hazırlanıyor. Konu, perşembe günkü NATO Savunma Bakanları toplantısında da ele alınacak. Körfez bölgesindeki Arap ülkeleri uçuşa yasak bölge fikrine destek verdiklerini duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, uçuşa yasak bölge kararı için Afrika ve Arap ülkelerinin vereceği desteğin hayati önemde olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, uçuşa yasak bölge için bir BM kararı gerektiğini belirtti.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...