Kaddafi’den Geri Adım

Libya Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre, sivilleri korumak için askeri operasyonu durduklarını söyledi. Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya ordusunun Bingazi şehrine girmeyeceğini ve her türlü askeri müdahaleyi durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Libya Dışişleri Bakanlığı kararının, BM’nin Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge ilan etmesinin ardından sivilleri korumak amacıyla alındığını açıkladı.

El Cezire’nin haberine göre, Libya ordusunun Bingazi’yi kuşatacağı ancak kente ordu birlikleri yerine terörle mücadele güçlerinin girerek muhalif güçleri silahsızlandıracağı bildirildi. Haberde Seyfülislam’ın, “ordu birliklerinin Bingazi’den kaçan halka yardımcı olacağı” yönündeki açıklamasına da yer verildi.

Bu arada, Kaddafi güçlerinin Libya’nın batısındaki Misrata kentini ağır silahlarla bombaladı.

El Arabiya’ya açıklamada bulunan Kaddafi karşıtı hareketin üyesi Sadun El Misrati, Kaddafi’ye bağlı güçlerin, kentteki sivil halka tank ve ağır topçu ateşi açtığını söyledi.

Kaddafi’ye Uyarı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, Muammer Kaddafi’yi Bingazi’de sivillere saldırı düzenleme tehdidini yerine getirmesi halinde savaş suçu işlemiş olacağı yolunda uyardı.

Morano-Ocampo, gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya hükümetinin sivillere saldırmaması gerektiğini söyledi. Başsavcı, bu türden bir saldırı olursa bu suçun cezasız kalmayacağını belirtti.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...