Kamuoyuna Duyuru: Baskın Oran’a Açık Mektup

15.04.2021 tarihinde Artıgerçek isimli haber sitesinde Baskın Oran’ın kurumumuzla ilgili yanlış ve talihsiz beyanlarda bulunması dolayısıyla TUİÇ Akademi olarak kamuoyuna açıklama gereği duyulmuştur.

TUİÇ Akademi, 10 yıldır uluslararası ilişkiler disiplini başta olmak üzere çeşitli sosyal bilimlerde akademik çalışmalar yürütmektedir. 2016 yılında başlatılan ve pandemi sürecinde yaygınlaştırılan Online Staj eğitim modelini Türkiye’de ilk uygulayan kurum olmuştur. Staj kapsamında stajyerimiz, Baskın Oran ile röportaj gerçekleştirmiştir. Baskın Oran çalışmalarıyla Türkiye’deki önemli akademisyenlerden birisidir, buna şüphe yoktur. Gerçekleştirilen röportajın girişinde “Sorulara geçmeden TUİÇ Akademi ve kendi adıma bu röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. İlk olarak, sizle ilk defa karşılaşacak olanlar için kendinizden, tahsilinizden ve ilgi duyduğunuz çalışma alanlarında bahseder misiniz?” sorusuna verilen Kardeşim, alınma ama, bu biraz fazla kolaycılık oldu. Kendi işini bana yaptırmamalısın. Benim bin yerde cv’m var. Oralardan bakarsın.cevabı bizleri üzmüş, hayal kırıklığına uğratmıştır. TUİÇ Akademi’nin sansür uyguladığını iddia eden Baskın Oran, röportajın bu kısmını yayımlamayarak kendi yazdıklarıyla çelişmiş, sansür uygulayan kendisi olmuştur.

TUİÇ Akademi, farklı görüş ve yaklaşımları içerisinde barındırarak çoğulculuk ilkesi doğrultusunda akademik çalışmalar yürütmektedir. Bu akademik çalışmaların, siyasi propaganda içermemesi temel değerlerimizdendir. Bu doğrultuda röportajda ifade edilen “Türkiye’de HDP hariç muhalefet sıfır.” İbaresi de akademik bilgiden ziyade propaganda içermektedir. Amacımız, akademik çalışmalara katkı sunmaktır, siyasi propaganda amaç ve değerlerimize uygun düşmemektedir.

Baskın Oran, TUİÇ Akademi’den “Bilmediğim bir öğrenci kuruluşu” olarak bahsetmiştir. Doğrudur, TUİÇ Akademi’yi bilmemektedir. Çünkü staj kapsamında gerçekleştirilen ankette stajyerlere yöneltilen “Fikirlerinizi ve çalışmalarınızı özgür şekilde yürüttüğünüze inanıyor musunuz?” sorusuna verilen %99.1’lik evet cevabı almak, bizlerin için son derece gurur vericidir. Öte yandan  www.tuicakademi.org isimli web sitemiz incelendiğinde 8.000 üzerinde farklı düşünce ve yaklaşımlardan akademisyenlerin çalışmaları yer almaktadır.

Sözün özü, röportaj Baskın Oran’ın dile getirdiği gibi bir partiyi hedef gösterdiği için değil, röportaj üslubunun yanlış olması ve bu durum stajyerimizi incitebileceği düşüncesi ile siyasi parti propagandası içerdiği için yayınlanmamıştır. Söz konusu röportajda Baskın Oran’ın kendi görüşü dışındaki tüm görüşleri anlamsızlaştırma ve hizaya çekme çabasına TUİÇ Akademi’yi alet ettiğini görüyor ve reddediyoruz. TUİÇ Akademi olarak ilk günden itibaren  şiddet ve nefret söylemi içermediği sürece herkesin kendisi gibi olabildiği bir alan oluşturmaya özen gösterdik ve bu alanı genişletme çabamız devam edecektir.

TUİÇ Akademi; ifade özgürlüğü, fırsat eşitliği, partiler üstü yaklaşım, hayat boyu öğrenme ve bildiğini aktarma, sürdürülebilir kalkınma ve demokratik dönüşüm ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir, sürdürecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na Göre Uluslararası Koruma Kavramları

Lütfi Mert ULUTAŞTUİÇ O-Staj StajyeriEditör: Eda KURT Özet Dünyada bitmek bilmeyen...