Kamuoyuna Duyuru: Baskın Oran’a Açık Mektup

15.04.2021 tarihinde Artıgerçek isimli haber sitesinde Baskın Oran’ın kurumumuzla ilgili yanlış ve talihsiz beyanlarda bulunması dolayısıyla TUİÇ Akademi olarak kamuoyuna açıklama gereği duyulmuştur.

TUİÇ Akademi, 10 yıldır uluslararası ilişkiler disiplini başta olmak üzere çeşitli sosyal bilimlerde akademik çalışmalar yürütmektedir. 2016 yılında başlatılan ve pandemi sürecinde yaygınlaştırılan Online Staj eğitim modelini Türkiye’de ilk uygulayan kurum olmuştur. Staj kapsamında stajyerimiz, Baskın Oran ile röportaj gerçekleştirmiştir. Baskın Oran çalışmalarıyla Türkiye’deki önemli akademisyenlerden birisidir, buna şüphe yoktur. Gerçekleştirilen röportajın girişinde “Sorulara geçmeden TUİÇ Akademi ve kendi adıma bu röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. İlk olarak, sizle ilk defa karşılaşacak olanlar için kendinizden, tahsilinizden ve ilgi duyduğunuz çalışma alanlarında bahseder misiniz?” sorusuna verilen Kardeşim, alınma ama, bu biraz fazla kolaycılık oldu. Kendi işini bana yaptırmamalısın. Benim bin yerde cv’m var. Oralardan bakarsın.cevabı bizleri üzmüş, hayal kırıklığına uğratmıştır. TUİÇ Akademi’nin sansür uyguladığını iddia eden Baskın Oran, röportajın bu kısmını yayımlamayarak kendi yazdıklarıyla çelişmiş, sansür uygulayan kendisi olmuştur.

TUİÇ Akademi, farklı görüş ve yaklaşımları içerisinde barındırarak çoğulculuk ilkesi doğrultusunda akademik çalışmalar yürütmektedir. Bu akademik çalışmaların, siyasi propaganda içermemesi temel değerlerimizdendir. Bu doğrultuda röportajda ifade edilen “Türkiye’de HDP hariç muhalefet sıfır.” İbaresi de akademik bilgiden ziyade propaganda içermektedir. Amacımız, akademik çalışmalara katkı sunmaktır, siyasi propaganda amaç ve değerlerimize uygun düşmemektedir.

Baskın Oran, TUİÇ Akademi’den “Bilmediğim bir öğrenci kuruluşu” olarak bahsetmiştir. Doğrudur, TUİÇ Akademi’yi bilmemektedir. Çünkü staj kapsamında gerçekleştirilen ankette stajyerlere yöneltilen “Fikirlerinizi ve çalışmalarınızı özgür şekilde yürüttüğünüze inanıyor musunuz?” sorusuna verilen %99.1’lik evet cevabı almak, bizlerin için son derece gurur vericidir. Öte yandan  www.tuicakademi.org isimli web sitemiz incelendiğinde 8.000 üzerinde farklı düşünce ve yaklaşımlardan akademisyenlerin çalışmaları yer almaktadır.

Sözün özü, röportaj Baskın Oran’ın dile getirdiği gibi bir partiyi hedef gösterdiği için değil, röportaj üslubunun yanlış olması ve bu durum stajyerimizi incitebileceği düşüncesi ile siyasi parti propagandası içerdiği için yayınlanmamıştır. Söz konusu röportajda Baskın Oran’ın kendi görüşü dışındaki tüm görüşleri anlamsızlaştırma ve hizaya çekme çabasına TUİÇ Akademi’yi alet ettiğini görüyor ve reddediyoruz. TUİÇ Akademi olarak ilk günden itibaren  şiddet ve nefret söylemi içermediği sürece herkesin kendisi gibi olabildiği bir alan oluşturmaya özen gösterdik ve bu alanı genişletme çabamız devam edecektir.

TUİÇ Akademi; ifade özgürlüğü, fırsat eşitliği, partiler üstü yaklaşım, hayat boyu öğrenme ve bildiğini aktarma, sürdürülebilir kalkınma ve demokratik dönüşüm ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir, sürdürecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Kitap Analizi: Hasım İstihbarat ve Hibrit Savaş

Bu yazıda İbrahim ÇEVİK'in Hasım İstihbarat ve Hibrit Savaş başlıklı kitabı analiz edilmiş ve kavramlara açıklık getirilmiştir.

EU-Turkey Deal in the Framework of the Migration Law

This article will elaborate the both sides’ stances toward the EU-Turkey Deal. By doing so, it will be analyzing the background of the deal and the migration crisis in the first part also mentioning the Joint Action Plan. Then, the second part will be dedicated to the explanation of the EU-Turkey Deal and the EU-Turkey Statement’s existing points and a conclusion will follow.

Soğuk Savaş Sonrası Gelişen İnsani Güvenlik Çerçevesinde Kamu Diplomasisi Aracı Olarak İnsani Diplomasi

Bu çalışmada Soğuk Savaş sonrası gelişen insani güvenlik çerçevesinde devletlerin neden küreselleşmenin bir sonucu olan kamu diplomasisinin türlerinden insani diplomasiyi tercih ettikleri anlaşılmaya çalışılmıştır.

Göçmen Haklarının Edinilmesinde Diasporaların Rolü: Almanya’da Türk Diasporası Örneği

Bu çalışmanın amacı, Almanya’ya yapılan işçi göçü sonrası Almanya’da oluşan Türk Diasporasının zamanla Alman siyasal yapısında boy göstermesi, haklarının farkına varması ve dernek ve sendikalarla hak arama sürecinin incelenmesidir.