Kapatılan Batasuna Yeni Parti Kuruyor

İspanya’daki kapatılan ayrılıkçı Bask partisi Batasuna mensupları şiddet kullanımını reddeden yeni bir siyasi parti kuruyorlar. Batasuna İspanya Yargısı tarafından 2003 yılında, 800’den fazla insanın ölümüne neden olan ETA terör örgütü ile bağlantısından ötürü kapatılmıştı. İspanya hükümeti bu adımı memnuniyetle karşılarken partinin yasallığının hakimler tarafında dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

ETA geçtiğimiz ay kalıcı ve doğrulanabilir barış ilan etmişti. Batasuna mensupları da baharda gerçekleştirilecek seçimlere katılmayı istiyorlar. 

Kurulacak olan yeni parti için henüz herhangi bir isim belirlenmemişse de Bilbao kentinde bugün yapılan yeni partiyle ilgili tanıtımda konuşan Rufi Etxeberria, “Yeni parti, ETA dahil nereden gelirse gelsin tüm şiddeti ve tehdidi reddedecek. Yeni oluşum, şiddet kullanımını ne savunacak ne de haklı göstermeye çalışacak” dedi.  Öte yandan İspanya’da hükümet ile parlamento arasındaki koordinasyonu sağlayan, Başbakanlık’tan sorumlu bakan Ramon Jauregui, Batasuna’nın kurduğu yeni siyasi partinin yasal geleceğinin olmadığını savundu.

“Benim görüşüme göre mahkemeler, Batasuna’nın yeni oluşumunun yasallığına izin vermeyecek” diyen Jauregui, hükümet olarak, yerel seçimlere “sızmaya çalışan” Batasuna üyelerini önleyeceklerini ifade etti.

Jauregui, Batasuna’nın gelecek mayıs ayındaki seçimlere katılabilmesi için “geri dönüşü olmayacak şekilde ve her zaman ETA şiddetini kınaması gerektiğini” vurguladı.

 

(tuicakademi, BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...