16 Eylül 2020 Çarşamba, TUİÇ Yuvarlak Masa Toplantısı- Karadağ Seçim Sonuçları: Balkanlarda Değişim ve İstikrarsızlık

30 Ağustos 2020’de Karadağ’da genel seçimler gerçekleştirildi. Meclisinde 81 sandalye bulunan ülkede seçimlerde 6 ittifak ve 5 siyasi parti olmak üzere 11  liste yarıştı. Yaklaşık 540 bin seçmeni olan ülkenin iktidarında 30 yıldır Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ve liderliğini yaptığı Sosyalistlerin Demokratik Partisi (DPS) bulunmaktaydı. DPS hükümeti Karadağ’ın NATO’ya üyeliğinde ve Avrupa Birliğine’ne üyelik sürecinde son derece önemli roller üstlendi. Genel seçimdeki rekabet asıl olarak Avrupa’daki en eski iktidar olarak adlandırılan DPS ve NATO karşıtı ve Sırbistan ile bağların güçlendirilmesini arzulayan Demokrat Cephe (DF) arasında yaşandı. Seçim sonucunda ise her ne kadar DPS’nin başında olduğu “Karadağ İçin Kararlı” ittifakı sandıktan oyların %34’ünü ve mecliste 29 koltuk kazanarak birinci olarak çıksa da DF öncülüğündeki muhalif ittifak %32 oranında oy alarak mecliste 28 koltuk kazandı. İttifakın lideri Zdravko Krivokapic muhaliflerin mecliste 42 millet vekiline sahip olacaklarını söyleyerek iktidar ittifakının kaybettiğini belirtti.

Karadağ’da yaşanan bu gelişmeleri gazeteci Marko Vesovic ile tartışmak üzere 16 Eylül 2020, Çarşamba günü saat 19:00’da TUİÇ ofisimizde buluşacağız. Etkinlik dili İngilizce olacaktır. Yuvarlak masa toplantımızda pandemi önlemlerinin hepsi alınacaktır, bu nedenle toplantımıza sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir.

Katılım için lütfen formu doldurunuz:https://docs.google.com/forms/d/1yViHIcV47D70TYmXoqWa0jNkbwE5Na_8ZyWA2iQY-Xc/edit

Son Başvuru Tarihi: 14 Eylül 2020

TUİÇ Ofis Adresi:Cihannüma, Cihannüma Sk. 2-20, 34353 Beşiktaş/İstanbul

 

Montenegro election was held on 30 August 2020. Eleven coalition lists and political parties ran for the 81 parliament seats. Nearly 540,000 citizens cast vote for the elections. The ruling party which called The Democratic Party of Socialists (DPS) has held power for the last thirty years. The party played a key role in Montenegro’s NATO membership and the process of accession to the EU.  The election resulted in the victory of the opposition bloc, the ruling party has lost the majority of seats. Therefore, DPS is unable to form the new government and its three decades rule has terminated.

On 16 September 2020 at 7:00 pm, we will discuss the latest developments in Montenegro with the journalist Marko Vesovic. The roundtable meeting will be held in TUİÇ’s Office and conducted in English.  Additionally, all Covid-19 measures will be taken. For this reason, the number of participants will be limited.

Please fill the form to participate in our meeting:https://docs.google.com/forms/d/1yViHIcV47D70TYmXoqWa0jNkbwE5Na_8ZyWA2iQY-Xc/edit

The Application Deadline: 14 September 2020

TUİÇ Office Adress: Cihannüma, Cihannüma Sk. 2-20, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...