Kazan’daki Görüşme Öncesi Isınma Turları

Moskova’da bir araya gelen Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları uzun süredir sorun olarak kalmakta ısrarcı olan Yukarı Karabağ sorunun çözümü için bir araya geldi. Bu görüşme 25 Haziran’da Kazan’da gerçekleştirilecek olan Devlet Başkanları Zirvesi öncesinin bir ön hazırlığı olarak değerlendirildi.

Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada bir çalışma toplantısının gerçekleştiğini ve tarafların pozisyonlarında kısmen bir yakınlaşma sağlandığını ifade edildi.

Ermenistan’ın 80’li yılların sonlarına doğru Yukarı Karabağ bölgesinde toprak iddiasından sonra başlayan çatışmalar 1992 yılında Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının %20’sini işgali ile son bulmuştu. Ardından imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen 1 milyonu aşkın Azeri vatandaşın topraklarına dönmesi hala yasak olarak devam etmekte. Bu sorunun çözümü için toplanan Minsk Grubu ise 17 yıldır hala somut bir sonuca ulaşamamış durumda.

Uzman görüşleri Rusya’nın bu konuda aldığı inisiyatifle beraber sorunun çözümü için ılımlı adımların atıldığı ve Rusya-Ermenistan-Azerbaycan üçlü görüşmelerinin faydalı olduğunu belirtmekte. Yılsonunda yapılacak parlamento seçimleri ve Mart 2012’de yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerine hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in Haziran zirvesinde somut bir ilerleme sağlamak için çaba sarf ettiği değerlendirmeleri yapılıyor.

İşgalin sona ermesi, göçmenlerin evlerine dönmesi ve Yukarı Karabağ’ın statüsüne karar verilmesi gibi üç temel konuda mutabakat sağlayan taraflar sıralama konusunda ise tam bir ayrımın içindeler. Erivan cephesi önce Yukarı Karabağ’ın statü sorununun çözülmesini isterken, Azerbaycan işgalin sona ermesini birinci öncelik olarak görüyor. Toprak bütünlüğü içinde sorunun çözülmesini isteyen Bakü, 7 bölgenin de bir an önce Azerbaycan’a devredilmesini talep ediyor. Kazan’daki görüşmede bu konularda da mutabakatın sağlanması bekleniliyor.

(tuicakademi // Cihan )  Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...