Kenyalı Muhalif Lider Raila Odinga Düzenlediği Törende Kendisini ‘Halkın Başkanı’ İlan Etti

Kenya’da 26 Ekim 2017’de gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinin sonucunu tanımayan Muhalif Lider Raila Odinga, Nairo’de bulunan Uhuru Park’ta bir tören düzenledi. Törene binlerce muhalif Kenyalı katıldı. Burada yaptığı konuşmada Odinga, kendisini ‘halkın başkanı’ olarak ilan etti. Törene katılan muhalif gruba seslenen Odinga, ülkesinin tarihi bir süreçten geçtiğini belirtti ve ekledi: ‘Uhuru Kenyatta’yı başkan olarak tanımayın’. Raila Odinga şöyle devam etti, “Bugün binlerce insan seçimlerde yapılan hileye dur demek için bir araya geldi. Bu, ülkemizdeki seçim baskılarından kurtulmak için ilk adımdır. Kenya halkına cesaret ve sabrı için teşekkür ediyorum. Bir arada olanlar asla yenilmeyecektir.”

Odinga’yı destekleyen Ulusal Süper Birlik (NASA) düzenlenen törenin, Kenyatta’yı, muhalefetle diyaloğun arttırılmasına ve bakan atamalarının Ulusal Birlik ile istişareli şekilde yapılmasına iteceğini düşünüyor.

Ancak, hükümet törenin vatana ihanet olduğuna dikkat çekti. Salı günü düzenlenen tören, Kenya yasalarına göre idam cezası gerektiren bir suç. Öte yandan hükümetin, Muhalefet Lideri Odinga’nın konuşmasına saatler kala ülkedeki üç büyük televizyon kanalının yayınlarını kestiği bildirildi.

Raila Odinga, geçen yıl yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, seçim komisyonunun reformları uygulamakta başarısız olduğunu iddia ederek boykot etmişti.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...