KFOR Barikatları Kaldırıyor

BELGRAT – Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerinin Zupçe yolundaki 3 barikatı kaldırmasından sonra bir grup Sırp Zupçe köyündeki barikatlarda toplandı – Zubin Potok.

Yolun açılmasından sonra ekmek, süt ve ilaç teslimi yapıldı.

Kosova’daki Uluslararası Güçler, Brnjak yol ağzındaki idari kontrol için, Kuzey Kosova’daki Zubin Potok ve Zupçe köyü arasındaki 3 yol barikatının kaldırıldığını bildirdi. KFOR Komutanının emriyle, Mitroviçe’den (Kosovska Mitrovica) Zubin Potok’a kadar anayoldaki barikatlar kaldırıldı.

KFOR Komutanı, operasyonlar, verimli bir şekilde ve hiçbir karşı çıkma olmaksızın hızlıca gerçekleştirildi diye bildirdi. KFOR, Zubin Potok’da şehir trafiğine engel olan son iki barikatın “herkes için barışçıl” bir şekilde kaldırılacağını ileri sürdü. Gelişen olaylar rapor edildi. Durum gergindi fakat şu anda sakin.

Kosova’nın kuzeyine normalleşme kapsamında temel bakkaliye yardımları sağlanıyor. Mitroviçe, Leposaviç ve Leşak’a ekmek, süt ve ilaç getirildi. Bununla birlikte, ajansdan rapor edilenler Kolaşin’de temel gıda maddeleri açısından kıtığın hala devam ettiğini gösteriyor

Bu arada Sırplar, Zupçe köyündeki ana barikatın orada büyük bir grup halinde toplandılar. O barikatın da dağıtılmasına izin vermeyeceklerini ve Sırp arabulucuların yardımıyla KFOR temsilcileriyle konuşup bir sonuç almadıkları sürece bekleyeceklerini söylediler. Sırp Ortodoks Kilisesi rahibi de, barikat üstünde Sırp halkının kurtluşu için dua etti.

Kosova Metohiya Bakanı Goran Bogdanoviç (Kosova’dan sorumlu Sırbistan hükümeti bakanı) barış ve kendilerine hakim olma çağrısında bulundu.

Kuzey Kosova’daki sınırdaki problemler diyalog üzerinden çözülmeli, güce başvurarak değil. Benim herkese ricam, tek taraflı hareketlerden kaçınmak ve birbirimize diyalog şansı tanımaktır, dedi.

Sırp Hükümeti  Müzakere Başkanı Borislav Stafanoviç ve Bakan Goran Bogdanoviç, Avrupa Birliği arabuluculuk ve diyaloğu üzerine Robert Cooper’la öğleden sonraki toplantısına geçikmeli katıldılar. KFOR Komutanı General Erhard Bühler, Kosova’daki yasadışı eylemlerle adı anılan Sırp Hükümeti temsilcileriyle görüşmeyeceğini söyledi.

Aşırıya kaçan Brnjak ve Jarinje yönetimi trafiği bile kısmen açık tutuyor. KFOR askerlei, yayalara, arabalara ve otobüslere izin verirken, Sırbistan’dan mal taşıyan kamyonlara izin vermiyor.

Kosova’ya Sırp polislerinin gelişine cevaben, Kosova Hükümeti İçişleri Bakanı Bayram Recepi, Stefanoviç ve Bogdanoviç’in, bölgede illegal kaldıklarından dolayı neden yakalayıp “Sırbistanâ sınır dışı” etmediklerini söyledi.

Bogdanoviç ve Stefanoviç, Kuzey Kosova’daki Jarinje ve Brnjak’daki kontrol noktalarının açılmasına değinerek, daha kalıcı bir anlaşmanın olması için ilk adım olarak yollardaki barikatların kaldırılması olduğunu söylediler.

Sınır geçişlerinin kontrolü Kosova Polis Servisi memurları tarafından yapılırken, trafik kontrolü de Fransız ve Faslı KFOR askerlerinin elinde. Dönüş yolunda ise KFOR birliklerinin varlığı artmış durumda.

Amerikan askerlerinin dikenli telleri kaldırıp güvenlik siperi kurduğu noktada trafik kontrol ve akışı sağlanırken ilk araba, Yarinye dörtyolundan KFOR’un Polonyalı askerleriyle birlikte geçmiş oldu.

Ve geçişlerde hala KFOR güçleri etkinken, bir kısım asker de kontrol noktalarında bulunuyor, diğer bir kısım ise sınıra yakın bölgelerden geri çekiliyor.

Barikatlar

Sırp Hükümeti ve Kuzey Kosova Sırp temsilcilerinin 3 saatlik toplantısının ardından Kosova Metohiya Bakanı Goran Bogdanoviç, Kuzey Kosova’daki yollardaki barikatlar, Brnjak ve Jarinje idari yönetimlerindeki promlemler çözülene kadar kaldırlmış olacaktır, dedi.

An be an gelişmeler…

16.00 – Belgrat ve Priştina arasındaki diyalog çerçevesinde arabulucu olan AB temsilcisi Robert Cooper, Raşka’da Sırp Hükümeti temsilcileriyle buluştu. Borislav Stefanoviç ve Goran Bogdanoviç’in de katılması bekleniyor.

15.46 – AB Misyon Sözcüsü Nikolas Hoton, EULEX’in prensip olarak, Kosova bölgesine illegal şekilde giren Sırplara karşı olduğunu söyledi. Hoton ayrıca, EULEX, “Kosova’ya illegal giriş yapan” Sırp yetkililerinin yakalanmasına dair muhtemel bir durum içinde değildir, dedi.

15.40 –  KFOR sözcüsü, KFOR Komutanı Erdard Bühler’in, Kosova’ya yasal olmayan girişlerinden dolayı Sırp Hükümet Temsilcisi Borislav Stefanoviç ve Kosova’dan sorumlu Sırbistan hükümeti bakanı Goran Bogdanoviç’le görüşmeyeceğini bildridi.

14.18 – Kosova Metohiya Bakanı Goran Bogdanovic, Kuzey Kosova’daki yollardaki barikatlar, Brnjak ve Jarinje idari yönetimlerindeki promlemler çözülene kadar kaldırlmış olacaktır, dedi.

13.43 – Sırbistan Tarım ve Ticaret Bakanı Duşan Petroviç, Sırp Hükümetinin, Kosova’daki gıda malzemeleri üzerine Gıda Rezervleri Müdürlüğü ile telefon görüşmesi önerisini dile getirdi.

13.41 – Eşya ve yiyecek yüklü iki kamyon Jarinje geçişinde gözden kaçtı. Yükünü düşürmesi üzerine Amerikan askerleri tarafından ele geçirildi.

12.03 – Borislav Stefanoviç ve Goran Bogdanoviç’in saat 16’da, Raşka’da, Priştina ve Belgrat arasında arabulucu olan AB temsilcisi Robert Cooper’la bir araya geleceği düşünülüyor

10.42 – KFOR, Sırplar tarafından kurulmuş en az üç barikatı kaldırdı. 

 

Yazar: Глас Српске (Glas Srpske – Sırbistan’ın Sesi)

Yazının Orjinali: http://www.glassrpske.com/vijest/8/srbija/61393/cir/KFOR-uklanja-barikade.html

Çeviri: Hamidullah Bayram

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...