Kimyasal Saldırı Konusunda Rusya ve Fransa Anlaşamadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile Moskova’da bir araya gelerek 21 Ağustos’ta Suriye’de gerçekleşen kimyasal saldırı konusunu değerlendirdi. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rapora dayanan Lavrov, saldırının arkasında muhalefetin olduğunu iddia ederken, Fabius da Esed rejiminin olduğunu ifade etti.

Lavrov, ABD’nin 1400’den fazla kişinin öldüğünü açıkladığı saldırı ile ilgili değerlendirmede bulunurken “Bizim elimizde bunun provokasyon olduğunu inanmamıza neden olacak ciddi gerekçeler var.” dedi. Muhalefetin son 2-3 yıllık süre içinde bir çok kez provokasyon girişimi olduğunu kaydeden Lavrov, “Onlar dış müdahale için provokasyon yapıyor.” eleştirisi getirdi.

21 Ağustos’ta gerçekleşen saldırı ile ilgili BM uzmanlarının kimyasal silahın kullanıldığı yönündeki raporunu yetersiz bulan Lavrov, “Bizim sorduğumuz birçok soruya cevap yok. Mesela kullanılan kimyasal silahlar fabrika üretimi mi ev yapımı mı?” sorusunu yöneltti. Saldırı ile ilgili tarafsız ve objektif bir şekilde soruşturulmasında ısrar ettiklerini vurgulayan Lavrov şu şekilde konuştu: “Bizim bu saldırının bir provokasyon olduğuna dair ciddi nedenlerimiz var. Sonuç olarak iki yol var. BM Tüzüğü’nün 7’inci maddesine göre rejim ya da muhalefetin saldırıyı üstlenmesini bekleyeceğiz. Ya da titiz, tarafsız ve objektif inceleme sonuçlarının BM Güvenlik Konseyi’ne sunulmasını…”

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius ise saldırı ile ilgili BM müfettişlerinin hazırladığı raporu “ikna edici” bulduklarını ifade etti. Basın toplantısında konuşan Fabius, “Benim düşünceme göre, sunulan rapor 21 Ağustos kimyasal saldırısından Esed rejimini sorumlu tutuyor. Sarin gazının kullanım şekli, saldırının arkasındaki teknik ve diğer açılardan bakıldığında Esad rejiminin olduğuna şüphe yok” dedi.

Rusya ve ABD arasında Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması ile ilgili anlaşma hakkında bilgi veren Lavrov ise Rusya’nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının Suriye’deki çalışmalarına güvenlik katkısı sağlamaya hazırlandığı bilgisini açıkladı. Lavrov, ABD ile görüşmelerinde genel olarak Suriye hükümetinin sorumluluğu ve muhalefetin kontrolündeki alanlarda da muhalefetin sorumlu olacağı konusunda mutabık olduklarını hatırlattı.

ABD ve Fransa’dan Suriye’deki duruma ilişkin son açıklamalar ise “diplomatik çözümün işe yaramaması durumunda, askeri seçeneğin hala masada olduğu ve bunun hazırlanacak BM karar tasarısına da yansıtılması gerektiği” yönündeydi.

(TUİÇ Akademi, Haberus)

Elif Sarpkaya

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...