Kolombiya’da Oluşan Siber Saldırı Endişesine Rus Büyükelçiden Tepki

Kolombiya Devlet Başkanı  Juan Manuel Santos, pazartesi günü yaptığı açıklamada, mart ve mayıs ayında yapılacak olan seçimlerde olası bir siber saldırıya karşı önlem için bir seçim istihbaratı birimi kuracağını açıkladı. Bilgisayar korsanlarının daha önceki seçim makamlarının bilgisayar sistemine saldırması ve seçim sistemini bozmaya çalışmasının, Santos’un bu kararı almasında etkisi çok büyük. Santos, “Günümüz dünyasında, teknolojinin önemi ile birlikte, siber saldırılar yoluyla demokrasilere yönelik yeni tehditler ortaya  çıktı.” açıklamasıyla siber saldırıya farkındalığını belirtti. Martta yapılacak seçimlerde tek tehdit unsuru olmamakla birlikte; yanlış bilgilerin yayılması, korku ya da güvensizlik yaratmaya çalışan haberlerin yayılması ve seçmenlerin manipüle edilmeye çalışılması ile ilgili uyarıda bulundu.

Santos ayrıca ABD eski savunma yetkilisinin dile getirdiği endişeyi yineleyerek, Rusya’nın dezenformasyon kampanyaları yoluyla seçimleri etkilemeye çalıştığını belirtti. ABD eski Savunma Yetkilisi Frank Mora, Putin yönetiminin ABD ile çatışma yaratacak ve iki ülke arasındaki ittifakı zayıflatabilecek seçenekleri belirlemek istediğini iddia etmişti.

Bunun üzerine Rusya’nın Kolombiya Büyükelçisi Sergey Koshkin, eski ABD’li yetkili  Mora’nın iddialarına tepki gösterdi. Rusya’nın tehdit olduğu yönündeki endişeleri gidermek için suçlamaların kesinlikle bir dayanağının olmadığını iddia etti.  “Bilgisayarlarında Rus yok. Sakin bir şekilde istedikleri  adayı seçebilirler.” dedi. Rusya’nın, Latin Amerika ülkeleriyle diplomasisini teşvik etmek istediğini savunan Koshkin, bu ülkelerin diplomasisini korumak istediklerini  ve hükümetlerine zarar vermek istemediklerini belirtti.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...