Kosova’da 30 Yıl Sonra Nüfus Sayımı

Kosova’da nüfus sayımı bugün resmen başladı. 15 gün içerisinde 4.900 kayıt memuru ev ev gezerek birey, aile ekonomileri ve hane bilgilerini anket yöntemiyle alırken, kayıt memurlarına 110 gözlemci ve 40 müfettiş yardımcı olacak. Uluslararası Gözlemciler Operasyonu (İNO) ve EUROSTAT’dan 27 uluslararası gözlemci de Kosova genelinde nüfus sayımlarını takip edecek.

Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Merkez Nüfus Sayımı Komisyonu Başkanı Rıfat Blaku, Kosova İstatistik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Shabani ve Avrupa Komisyonu İrtibat Bürosu temsilcisi Kjartan Brojnson, dün yaptıkları basın toplantısında vatandaşlara nüfus sayımına katılmaları yönünde çağrıda bulundular. Rifat Blaku, Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme sürecinde nüfus sayımlarının bir sınav niteliğinde olduğunu belirtirken, Mahir Yağcılar da sayımların vatandaşların yükümlülüğü olduğunu, ekonomik kalkınma ve sosyal esirgemeye zemin yaratacağını belirtti.

Nüfus sayımlarını boykot etmek isteyenlerden vazgeçmelerini talep eden Avrupa Komisyonu İrtibat Bürosu temsilcisi Kjartan Brojnson, sayımların Avrupa standartları çerçevesinde gerçekleşeceğine inandığını vurguladı.

(tuicakademi-kosovahaber)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...