Kosova’da Kürdistan ve Ermenistan Haritaları

Kosova’da devlet okullarında kullanılan, yurt dışından eğitime destek amaçlı gönderilen haritalarda Türkiye sınırları içerisinde Kuzey Doğu Kısmı Ermenistan ve Güney Doğu Kısmı Kürdistan olarak gösteriliyor. Haritaların dışında 9’uncu ve 4’üncü sınıf Arnavutça tarih ve coğrafya ders kitaplarında Türk halkıyla ilgili hakarete varıcı cümleler yer alıyor. Harita ve ders kitaplarında yer alan ibarelerle ilgili Kosovalı Türk temsilciler gerekenin yapılması için girişimde bulunduklarını açıkladılar.

Prizren Belediyesi Eğitim Müdürlüğü Türkçe Eğitim Koordinatörü Orhan Volkan 5 yıl önce İtalya ve Amerika’daki örgütlerden gelen haritalardan haberdar olduklarını dile getirirken, haritaların kaldırılması için girişimde bulunduklarını ancak bazı okullarda ortaya çıkan ve kullanılmaya devam eden bu materyalleri görünce çok şaşırdığını belirtti.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki, okullarda bu tür haritaların kullanıldığından haberi olmadığını vurgularken, bu tür yazı ve haritaların daha önce Türkçe’ye tercüme edilip bir dosya halinde gerekli mercilere iletildiğini ifade etti. Bu haritalar muhtemelen Fransa’dan gelmiştir diyen Aşıkferki, okul okul gezip kullanılmaması ve kaldırılması yönünde talepte bulunacaklarını belirtti.

Kosova Meclis Başkanı Yardımcısı Enis Kervan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada olağanüstü seçimlerin gerçekleşmesiyle birlikte Kosova Eğitim Bakanlığı nezninde eğitim yasalarındaki bazı değişiklik taleplerinin Kosova Meclisine ulaşmadığını, bu yüzden girişimlerin sonuçsuz kaldığını kaydetti. Yeni dönem ile bu tür sorunların ortadan kalkacağını ifade eden Kervan, eğitim sistemindeki değişiklik taleplerinin komisyonlarla birlikte gerçekleşeceğini belirtti.

 

(tuicakademi-kosovahaber)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...