Kosova’daki Barış Gücü KFOR’da Yeni Dönem

1999 yılında 45 bin asker ile Kosova’ya intikal eden ve o tarihten bu yana Kosova’da barış ve istikrarı korumakla görevli Barış Gücü KFOR’da yeni dönem başladı. Çok Uluslu Kuzey Muharebe Grupları feshedilirken asker sayısı 5 bin 500’e indi. KFOR’un son Çok Uluslu Muharebe Grubu’nun feshedilme töreni, Kosova’nın kuzeyindeki Novosel askeri üssünde gerçekleşti. Dolayısıyla Kosova’da bundan böyle KFOR bünyesinde 5 bölgede Ortak Bölgesel Müfrezeler görev yapacak.

Törende birçok ülke askerlerinin görev yaptığı KFOR’a bağlı feshedilen Çok Uluslu Kuzey Muharebe Grubu askerlerini, bu grubun komutanı Fransız Albay Benoit Roux’un eşliğinde selamlayan General Bühler, yaptığı konuşmada, KFOR’daki yapılanmayı tarihi bir gelişme olarak niteledi. Kosova’da mevcut güvenlik durumunun iyileşmesinin, KFOR’da önemli bir yapılanmanın gerçekleştirilmesine neden olduğunu belirten KFOR komutanı General Bühler, “KFOR’da başlayan yapılanma ile Kosova’nın güvenliğinin daha güçlü bir şekilde tesis edilmesi ve sağlanmasında önemli adımlar atılıyor” şeklinde konuştu.

Asker sayısı 8 binden 5 bin 500’e düşürülen KFOR’da 1 Mart’tan itibaren tüm operasyonlar KFOR genelkurmayı tarafından yönetilecek.

(tuicakademi, kosovahaber) – İlknur YANTUNA

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...