Kosova’nın Tek Havalimanı Limak’ın

Kosova Priştina Havalimanı, yüzde 90 Limak ve yüzde 10 Fransız Aeroports de Lyon ortaklığından oluşan Limak Kosova International Airport JSC konsorsiyumuna devredildi. Limak’ın Sabiha Gökçen’den sonra ikinci havalimanı olan Priştina Havalimanı’na 140 milyon euro yatırılırken yolcu sayısının 4 milyona çıkması hedefleniyor.

Son dönemde gerçekleşen en önemli yatırımlardan biri olarak görülen Kosova Priştina Havalimanı’nın devri ile Limak her türlü havacılık ve havacılık dışı ticareti 20 sene boyunca elde etme hakkına sahip olurken, terminal ve otopark işletmesinin yanı sıra yer hizmetleri, yakıt, kargo ve pistapron işletmelerinden ve bunların bakım, onarımlarından sorumlu olacak.

Priştina Havalimanı’nın 20 yıllık kullanım hakkı için yüzdesel imtiyaz bedeli ödeyecek olan konsorsiyum, ek olarak 140 milyon euro tutarında bir yatırıma hazırlanıyor. Bu yatırım kapsamında, yeni terminal binası, ilave olarak 77 bin metrekare apron, yeni hava trafiği kontrol kulesi, havalimanı ulaşım yollarının yenilenmesi, otopark, yakıt depoları ve bağlantı yolları yapılacak. Yatırımların 2012 yılının ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor.

Devir töreninde konuşma yapan Kosova Başbakanı Hasim Taci, kamu-özel ortaklığı uygulamasına dayanan Priştina Havalimanı’nı özelleştirme projesinin ilk olduğunu ancak son olmayacağını vurgularken, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir Priştina’ya uçuş yapan mevcut havayollarının sayısı ve uçuş noktalarını arttımayı hedeflediklerini dile getirerek konuşmasını Kosova’da refah seviyesini yükseltmek için işadamlarına ne görev düşecekse hazırız sözleriyle bitirdi.

 

(tuicakademi-ekoayrıntı)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...