Küresel Ankette Filistin’e Destek

Filistinliler bu hafta Birleşmiş Milletler’e devlet statüsüyle tam üyelik başvurusu yapmaya hazırlanırken BBC’nin 19 ülkede düzenlediği ankette, katılımcıların çoğu Filistin devletine destek verdi.

BBC’nin 19 ülkede yaptığı küresel ankete 20 bin kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 49’u, ülkelerinin Filistin’i BM’de devlet olarak tanıması gerektiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 21’i Filistin’in tanınmasına karşı çıkarken, yüzde 11’lik bir kesim ülkelerinin çekimser kalması gerektiği yönünde görüş bildirdi, yüzde 19 ise “fikrim yok” dedi.

Türkiye’den Yüzde 60 Oranında Destek

Filistin’in devlet statüsü için başvuru planlarına Türkiye’den yüzde 60 oranında destek, yüzde 19 oranında ret kararı çıktı. Pakistan’ın desteği yüzde 52, Çin’in desteği ise yüzde 56’yı buldu.

ABD’de ankete katılanların yüzde 45’i Filistin’in tanınmasına destek verirken  yüzde 36 oranında red oyu geldi.

BBC muhabirinin verdiği bilgiye göre BM’nin Filistin devletinin 1967 Arap İsrail savaşı öncesi sınırlara dayalı olarak kurulması gerektiği konusunda neredeyse bir fikir birliği mevcut.

Ancak bu yöndeki girişimlerin Güvenlik Konseyi’nde ABD tarafından veto edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Abbas’ın Konuşması

Ramallah’ta televizyondan yayınlanan bir konuşma yapan Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, 1967 yılındaki sınırlar esas alınarak ve Doğu Kudüs’ün başkent olması öngörülerek BM Güvenlik Konseyi’ne başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

Daha önce gündemde olan olasılıklardan biri Filistinlilerin BM’deki “gözlemcilik” olan statülerini, “üye olmayan devlet”e dönüştürme isteğinde bulunmasıydı.

Filistin yönetiminin “üye devlet” statüsü isteyecek olması daha iddialı bir girişim ve Güvenlik Konseyi’nin onayını gerektiriyor.  

Washington, Müslüman ülkelerle ilişkilerini yıpratacağı kaygısıyla, böyle bir başvuruyu veto etmek zorunda kalmamak için, Filistinlileri bu girişimden vazgeçirmeye çalışıyordu.

İsrail ve ABD, bir Filistin devletinin sadece doğrudan müzakerelerle mümkün olabileceğini savunuyor. İsrail’le Filistinliler arasındaki görüşmeler geçen yıl kesilmişti.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...