Kuzey Irak Karıştı!

Kuzey Iraktaki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisinin (IKDP) il binasının önünde çıkan olaylarda 1 kişi öldürüldü çok sayıda kişi yaralandı. IKDP, Celal Talabani’ye bağlı güvenlik güçlerini olaylara kayıtsız kalmak ve ihmalle suçladı. Bölgedeki Kürt kanalları ve internet siteleri ellerinde silahlar bulunan, bir grubun IKDP binasını kuşattığı binaya saldırmak istediğini bildirdi. Bina güvenliğini sağlayan 1 kişi açılan ateşle öldürülürken, bölgede olaylar çıktığı belirtildi.

Irak Kürdistan Demokrat Partiden yapılan açıklamada, “Bilenen bazı örgüt ve derneklerin Mısır ve Tunus halkına deste vermek amacı ile bir gösteri yapma” bahanesi ile toplandığı, il binasına taşlı saldırıda bulunulduğu daha sonra grup içerisindeki bazı silahlı kişilerin binaya ateş açtığı belirtildi. Açıklamada, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliğinin kontrolündeki Süleymaniye emniyet güçlerinin görevlerini yerine getiremediği belirtilerek, “Bu nedenle İl Başkanlığımızın güvenlik görevlileri, görevi olan korumayı sağlamak amacı ile silahlı saldırıya cevap vermek zorunda bırakılmıştır. Maalesef bu durumdan bazı göstericiler etkilenmiştir” denildi.

Olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı ifade edilirken, şöyle devam edildi: “Birkaç gündür, Kürdistan Demokrat Partinin Süleymaniye İl binasına bir saldırı planlandığından haberdarız. Gösteriyi yapanların içinde tanınan bazı Örgüt ve Derneklerin olması gerçekten üzücü ve yazık denilecek bir durumdur. Süleymaniye Emniyet güçleri, Partimizin İl Başkanlığını korumak için hiç bir şey yapmamıştır. Gösteri, olay çıkarmak isteyenlerin keyfine göre yürütülmüş ve arzularına göre halkı yönlendirmişlerdir. Yasalarda açıkça, eylemcilerin resmi, parti veya diğer binalara saldırması ve zarar vermesine kesinlikle izin vermeyeceği belirtiliyor. Bu gün, parti binamıza yapılanların ilgili yasanın ihlali olduğu açıkça görülüyor. Biz Kürdistan Demokrat Parti olarak, Süleymaniye resmi kurumlarını ve emniyet güçlerini göreve davet ediyoruz; şehrin güvenliği ve vatandaşların huzurunu sağlamak için. Aynı zamanda siyasi, sivil ve sevgili Süleymaniye halkına sesleniyoruz, resmi ve parti binalarının selametinin sağlanması için ulusal bir bilinçle hareket etmelidirler. Ülkemizin selametini ve ulusumuzun refahını bozmak isteyenlerin oyununa gelmemeleri gerekiyor. Yapılanların tek bir sonucu da şu olacaktır, oda halkın malına zarar vermek. Sevgili Kürdistan halkı, vatanımızın güvenliğini sağlamak ulusal bir görevdir ve halkımızdan, tüm devlet kurumları, Parti, dernek binalarının güvenliğinin sağlanması için ulusal bilinçle hareket etmeleridir”

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...