Kuzey Irak’ta Karışıklık Tırmanıyor

Kuzey Irak’ın İkinci büyük kenti olan Süleymaniye’de, El Kaide ile bağlantısı öne sürülen teröristlerle girilen çatışmada 5 teröristin öldürüldüğü söylendi. Ayrıca, Süleymaniye kentinde 10 gündür hükümet karşıtı protestolar devam ediliyordu.

IKDP Genel Başkanı Naçirvan Barzani yaptığı açıklamada, gerginlik sona erene kadar Peşmerge güçlerinin bölgede kalacağı, gerginliğin artması durumunda ise ilave Peşmerge güçlerinin bölgeye konuşlanabileceğini söyledi.

Ayrıca, günler öncesinde başlayan ve sıcaklığını koruyan Kürt ve Araplar arasında başlayan gerginlik devam ediyor. Silahlanan Arapların Kürtlein ev ve işyerlerine saldırıp Kerkük kent merkezine doğru hareket etmesi üzerine Erbil’den gönderilen özel eğitimli Zerevani Peşmergelerinden oluşan 4 Alay’ın kenti kuşatması ise sürüyor. Kerkük’te yaşanan gerginlik üzerine dün kente giden IKDP Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, siyasi parti yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kürt grupların Kerkük konusundaki hassasiyetine de değinen Neçirvan Barzani, “bu hassasiyet Kürtlerin anayasal bir hakkıdır. Kürtlerin amacı kentteki ırak ordusu, Amerikan Birlikleri ve Peşmerge arasında işbirliğinin oluşmasıdır ve bu konuda da ciddi çalışmalar başladı” diye konuştu.

(tuicakademi-dha)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...