Kuzey Kore: Sorunlar Çözülene Kadar Güney’le Görüşmeyeceğiz

Güney Kore ile Kuzey Kore’nin arasında yapılması gereken müzakereler Kuzey Kore tarafından askıya alındı. Gerekçe olarak ise Güney Kore ile ABD arasında yapılan ortak askeri tatbikat gösterildi. Ardından Pyongyang yönetiminden açıklama gecikmedi. Açıklamada müzakereyi engelleyen sorunlar çözülene kadar bir görüşme olmayacağı belirtildi. Ardından Kuzey Kore’nin Barışçı Birleşme Komitesi’nden Ri Son Gwon ABD ve güney körenin ortaklaşa yürüttüğü ‘Max Thunder’ askeri tatbikatını kınadı. Ri’nin açıklamasının devamında Güney Koreli yetkililerin cahil beceriksiz bir grup olduğuna yer verirken Güney Kore parlamentosunu aşağılık insanlarla görüşmekle suçladı. Aşağılık insan olarak tabir ettikleri kişi ise Güney Kore parlamentosunda basın toplantısı yapak anı kitabını tanıtan Thae Yong Ho olduğunu belirtti. Ho, 2016 yılında Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan bir diplomattı. Ho’nun kitabında Kuzey Kore lideri kim ‘sabırsız, vahşi’ biri olarak tanıtılmıştır.

Pyongyang yapılan hava tatbikatının Panmunjom Deklarasyonu’nun ihlali olduğunu bu yüzden de Güney Kore ile görüşmelerini askıya aldığını belirtmiştir. Bunun üzerine 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan ABD-Kuzey Kore zirvesinin de tehlikeye girebileceği düşünülüyor. Pyongyang iptal olabilir derken ABD zirve için hazırlıklarını tam gaz sürdürdüğünü açıkladı.

Merve AFACAN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...