Kuzey Kore: Sorunlar Çözülene Kadar Güney’le Görüşmeyeceğiz

Güney Kore ile Kuzey Kore’nin arasında yapılması gereken müzakereler Kuzey Kore tarafından askıya alındı. Gerekçe olarak ise Güney Kore ile ABD arasında yapılan ortak askeri tatbikat gösterildi. Ardından Pyongyang yönetiminden açıklama gecikmedi. Açıklamada müzakereyi engelleyen sorunlar çözülene kadar bir görüşme olmayacağı belirtildi. Ardından Kuzey Kore’nin Barışçı Birleşme Komitesi’nden Ri Son Gwon ABD ve güney körenin ortaklaşa yürüttüğü ‘Max Thunder’ askeri tatbikatını kınadı. Ri’nin açıklamasının devamında Güney Koreli yetkililerin cahil beceriksiz bir grup olduğuna yer verirken Güney Kore parlamentosunu aşağılık insanlarla görüşmekle suçladı. Aşağılık insan olarak tabir ettikleri kişi ise Güney Kore parlamentosunda basın toplantısı yapak anı kitabını tanıtan Thae Yong Ho olduğunu belirtti. Ho, 2016 yılında Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan bir diplomattı. Ho’nun kitabında Kuzey Kore lideri kim ‘sabırsız, vahşi’ biri olarak tanıtılmıştır.

Pyongyang yapılan hava tatbikatının Panmunjom Deklarasyonu’nun ihlali olduğunu bu yüzden de Güney Kore ile görüşmelerini askıya aldığını belirtmiştir. Bunun üzerine 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan ABD-Kuzey Kore zirvesinin de tehlikeye girebileceği düşünülüyor. Pyongyang iptal olabilir derken ABD zirve için hazırlıklarını tam gaz sürdürdüğünü açıkladı.

Merve AFACAN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.